Tahıl Anlaşması için kader günü pazartesi; Rusya anlaşmayı uzatmayı kabul edecek mi?

T24 Dış Haberler

Ukrayna limanlarındaki milyonlarca tonluk tahılın dünyaya ulaşmasını sağlayan Tahıl Anlaşması’nın süresi pazartesi günü dolacakken, Rusya anlaşmayı uzatmayı kabul edeceklerine dair hala bir açıklama yapmadı. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nde kıldıktan sonra, “Sayın Putin’i ağustos ayı içerisinde Türkiye’de misafir etme hazırlığımız var. Karadeniz Tahıl Koridoru’nun uzatılması konusunda hemfikiriz” demesi anlaşmanın uzayacağına dair umutları yeşertti. 

Erdoğan, çarşamba günü Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde de, “Sayın Zelenski girişimin (Tahıl koridoru) devamından yana, Sayın Putin’in de bazı önerileri oldu. Bu önerileri de dikkate alarak çözüm odaklı çalışıyoruz” demişti.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, perşembe günü yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın tahıl koridoru anlaşmasının devamı için Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in bazı önerileri olduğu açıklamasıyla ilgili, “Herhangi bir yeni öneriden haberdar olmadığını” söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da cuma günü yaptığı açıklamalarda, “Rusya, Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın uzatılmasıyla ilgili bir açıklama yapmadığını” belirtti. 

Cumartesi günü Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tahıl Anlaşması’nın ana hedefine ulaşamadığını belirtti. 

Kremlin’den konuşmayla ilgili yayımlanan açıklamaya göre Putin, “Anlaşmanın ana amacı; tahılın aralarında Afrika kıtasındakiler de olan ihtiyaç sahibi ülkelere ulaşması sağlanmadı” dedi. 

Rusya, kendilerine verilen taahhütlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle 17 Temmuz’da süresi dolacak anlaşmayı tekrar uzatmayacaklarını ifade etmişti. Paralel anlaşma kapsamında Rusya, gıda ve gübre ihracatı yapabilecekti. Kremlin, bunun önünün açılmadığını savunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Antonio Guterres’in arabuluculuğunda imzalanan anlaşmalar kapsamında Karadeniz’deki Rus savaş gemilerine rağmen Ukrayna 32 milyon ton tahıl ihraç edebildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx