Kuzey Kore sınırını geçen ABD askeri ilk kez konuştu, Washington’a soğuk duş!

Temmuz ayında, yetkisi olmadan Askerden Arındırılmış Bölge’ye geçerek Kuzey Kore’ye giriş yapan 23 yaşındaki ABD askeri Travis King, bir aydır ülke gündemine oturmuş durumda.

5 YIL SONRA GÖZALTINA ALINANAN İLK ABD VATANDAŞI

Washington yönetimi King’in iade edilmesi için peş peşe temaslarda bulundu ancak Kuzey Kore’den askerin akıbetine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Ağustos ayının başında gelen kısa açıklamada ise King’in gözaltına alındığı duyuruldu.

23 yaşındaki ABD askeri Kuzey Kore’de yaklaşık beş yıl sonra gözaltına alınan ilk Amerikalı oldu.

PENTAGON TÜM KANALLARI KULLANIYOR

King’in ailesi ABD medyasında konuşup gözyaşları içinde hükümetten yardım isterken Pentagon sözcüsü vatandaşlarının sağ salim ülkeye dönüşüne odaklandıklarını belirterek mevcut tüm kanallar aracılığı ile çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

İLK KEZ KONUŞTU: IRKÇILIK NEDENİ İLE KAÇTIM

Görgü tanıklarının yüksek sesle kahkahalar atarak Kuzey Kore sınırını geçtiğini anlattığı Travis King’in planlı kaçışındaki sır perdesi ise bugün aydınlandı.

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA’ya göre King soruşturma sırasında ABD ordusu içindeki insanlık dışı kötü muamele ve ırkçılıktan dolayı Kuzey Kore’ye geçmeye karar verdiğini itiraf etti.

Eşitlikten uzak Amerika toplumunun kendini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen King, Kuzey Kore’ye veya üçüncü bir ülkeye sığınma isteğini dile getirdi.

PAZARLIK İÇİN KULLANILIYOR OLABİLİR

ABD askerinin açıklamaları bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanamasa da haber ABD medyasının bir numatalı gündem maddesi oldu.

Kuzey Kore, King hakkındaki soruşturmasının devam edeceğini vurgularken analistler askerin ABD’den tavizler kazanmak için kullanılıyor olabileceğini öne sürüyor.

YARIMADADA TANSİYON GİDEREK YÜKSELİYOR

ABD askerinin kaçışı, Kore Yarımadası’nda giderek artan gerilimin ortasında geldi. Kuzey Kore, 1976’dan beri yürüttüğü füze programında en fazla sayıda denemesini bu yıl içinde gerçekleştirdi. Bu durum ABD’yi Güney ile askeri tatbikatlarını genişletmeye sevk etti. Kuzey Kore, ortak tatbikatları bir işgal provası olarak görüyor.

GÜNEY KORE’DE 2 AY HAPİS YATMIŞTI

Güney Kore’de 18 Temmuz’da katıldığı bir tur sırasında Kuzey Kore tarafına geçen King’in Kuzey Kore’ye geçmeden önce Güney Kore’de hakim karşısına çıktığı ortaya çıkmıştı. Mahkeme belgelerine göre, bir gece kulübünde kavgaya karışan King sonrasında bir polis aracına da zarar verdi.

ABD askeri olay nedeniyle 2 ay tutuklu kaldı ve 10 Temmuz’da salıverildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx