Avrupa sıcaklarla boğuşuyor, İtalya’da kırmızı alarm verildi

T24 Dış Haberler

Aşırı sıcaklar Güney Avrupa’yı etkilemeye devam ederken İtalya genelinde 16 şehir için kırmızı alarm verildi. Sağlıklı insanlar için bile risklere işaret eden uyarıların, önümüzdeki günlerde Roma, Floransa ve Bologna gibi turistlerin yoğun olduğu yerler için geçerli olacağı açıklandı.

Bir başka sıcak hava dalgası yaklaşırken önümüzdeki hafta Avrupa’da daha yüksek sıcaklıkların beklendiği belirtildi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve Polonya’da aşırı hava koşullarının görülebileceğini açıkladı.

BBC’de yer alan habere göre, İtalyan hükümeti, cumartesi günü kırmızı alarm verilen bölgelerde bulunanlara yerel saatle 11.00 ile 18.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığından kaçınmalarını ve özellikle yaşlı ya da savunmasız kişilere dikkat etmelerini tavsiye etti. Roma’daki Kolezyum’u ziyaret eden bazı ziyaretçilerin hafta içinde sıcaktan dolayı bayıldığı bildirilmişti.

Bu arada Yunanistan son günlerde 40 derece ve üzeri sıcaklıklara ulaştı. Yunanistan Kültür Bakanlığı, Atina Akropolisi’nin cuma günü 12.00-17:00 saatleri arasında kapatılacağını duyurdu ve cumartesi günü de benzer önlemlerin alınacağını söyledi.

Yüksek sıcaklıklar Avrupa’nın orta kesimlerine de ulaşırken, Almanya ve Polonya’nın da etkilenen ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi.

Çek Cumhuriyeti’nin meteoroloji ofisi, hafta sonu boyunca sıcaklıkların ülke için istisnai olarak yüksek olan 38 derecenin üzerine çıkabileceği konusunda bir uyarı yayınladı.

İngiltere’de ise cumartesi günü bazı bölgelerde şiddetli sağanak yağışlar ve sert rüzgarlar bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları bunun nedeninin Avrupa’daki sıcak havayı besleyen jet akımının güneye kaymasının aynı zamanda alçak basınç sistemlerini İngiltere’ye çekerek düzensiz ve daha serin bir hava getirmesi olduğunu söyledi.

ABD, Çin, Kuzey Afrika ve Japonya’nın bazı bölgelerinde de sıcak hava dalgaları görüldüğü aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx