40 Yıllık Yatırım Bankası: Bu Kripto Paranın Zamanı!

Ünlü bir yatırım bankası, en büyük kripto para olan Bitcoin’in (BTC) zamanının yeniden geleceğini düşünüyor. Banka, paylaştığı bir raporda BTC’nin finans piyasasında yerini yeniden kazanacağını öne sürüyor. İşte detaylar…

Berenberg: Kripto para dünyasında Bitcoin’in statüsü yükselecek

400 yıllık Alman yatırım bankası Berenberg, ayı piyasasının ardından düşüşe geçen Bitcoin’in kripto para birimleri dünyasında ve genel finans sektöründe yerini yeniden kazanacağını öngördü. Banka, Bitcoin’in son yıllarda statüsünü diğer kripto varlıklara ve projelere kaptırdığını kabul etti. Ancak önümüzdeki aylarda Bitcoin’in statüsünü yükseltecek çeşitli faktörleri özetleyen bir araştırma raporunun altını çizdi. Raporda, Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse her tokenin bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmasına işaret edilmekte. Bu nedenle tokenların yaptırıma tabi tutulma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilmekte. Ayrıca giderek daha sıkı hale gelen düzenleyici ortam önemli bir faktör olarak tanımlanıyor. Bitcoin’in merkeziyetsizlik ve şeffaflık ile karakterize edilen benzersiz tasarımı, onu bu düzenleyici baskıya karşı bir istisna haline getiriyor.

Rapor, Bitcoin’in son haftalarda kısmen ABD bankacılık krizinden esinlenen fiyat rallisi yaşadığı bir zamanda geldi. Berenberg bu ralliyi, daha fazla yatırımcının Bitcoin’i kripto varlıklar ve genel finans sektörü arasında “mantıklı bir alternatif” olarak değerlendirdiğinin bir işareti olarak görüyor. Kredi kuruluşu ayrıca, diğer küresel ekonomilerin rezerv para olarak doları terk etmeye çalışmasına işaret etti. Bunların, Bitcoin’in geleneksel para birimlerine alternatif olarak değer önerisinin artabileceğini öne sürdü.

Halving, önemli bir katalizör

Raporda, Mayıs 2024 için planlanan bir sonraki Bitcoin halving’inin Bitcoin rallisi için bir başka olası katalizör olduğu belirtilmekte. Raporda, “Eğer tarih herhangi bir yol gösterici olacaksa, Bitcoin halving öncesinde ve sonrasında ralli yapabilir” denildi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi halving her dört yılda bir gerçekleşen bir olaydır. Bitcoin ağındaki işlemleri doğrulayan madencilere verilen ödüllerde programlı bir azalmadır. Son olarak banka, Bitcoin Blockchain’inin artan önemini ve Lightning Network’ün yaygın olarak benimsenmesinin bunu nasıl gösterdiğini vurguladı.

Lightning Network, Bitcoin Blockchain’i için düşük işlem ücretleri sunmakta. Ayrıca, neredeyse anında işlem yapılmasını sağlayan ikinci katman (L2) bir çözümdür. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin ardından değerinin çılgınca dalgalanmasıyla geçmişte çalkantılı bir yol geçirdi. Ancak; Tesla, Square ve MicroStrategy gibi şirketlerin kriptoya büyük yatırımlar yapması piyasayı olumlu etkiledi. Şirketlerin yatırımı ile kriptolar, ana akım finans dünyasında yavaş yavaş kabul görmeye başladı. Daha fazla yatırımcı Bitcoin’i geleneksel para birimlerine ve diğer kripto varlıklara uygun alternatif olarak görüyor. Bu nedenle birçoğuna göre, kripto para biriminin görünümü umut verici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir