Yurt Dışı Yasağı Getirilen Hakan Atilla: ‘Devletin Ne Zaman Seveceği Ne Zaman Döveceği Belli Olmuyor’

Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, pasaportuna el konularak kendisine yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini duyurdu. Karara tepki gösteren Hakan Atilla, hakkında bir suçlamanın olmadığını söyleyerek, ‘Devletin ne zaman seveceği ne zaman döveceği belli olmuyor’ dedi.

‘Biliyorsunuz, devletin ne zaman seveceği ne zaman döveceği belli olmuyor’

İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı iddiasıyla Amerika’da 2 yılı aşkın cezaevinde kalan, ardından Türkiye’ye dönen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla pasaportuna el konulduğunu açıkladı.

Mart 2021’de Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Hakan Atilla, sosyal medya hesabından ‘Ailenle Kıbrıs’a gitmek isterken alanda pasaporta el konmak isteniyor, çıkış yasağı tebliğ edilmek üzere karakola götürülüyorsun’ dedi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Atilla’nın röportajından bir bölüm şöyle:

‘Demek ki kahramanlığımız birilerinin işine gelmiyor’

ABD’den döndüğünüzde neredeyse devlet töreniyle karşılanmıştınız.

(Gülüyor) Bilmiyorum, o tören midir, değil midir? Biliyorsunuz, devletin ne zaman seveceği ne zaman döveceği belli olmuyor. Ama mantık çerçevesinde bir izah olması gerekiyor. İnsanların seyahat özgürlüğünü kısıtlarken, sebep söylemek lazım.

Türkiye’ye geldiğinizde milli kahraman mertebesindeydiniz, öyle değil mi?

(Gülüyor) Demek ki değilmişiz! Öyle bir derdimiz hiç olmadı, kendimizi öyle görmedik ama bu muameleyi hak edecek bir şeyimiz olduğunu düşünmüyorum. En azından devletin bize uzak bir yapısı olduğunu düşünmüyorum. Bize bir şey söylemek isterse istediği an ulaşabilir. ‘Çıkma’ demek istiyorsa der.

‘Ülkeyi terk etmek gibi bir derdim de yok’

Ne oldu da milli kahraman muamelesi görürken, şüpheli sayıldınız?

Demek ki kahramanlığımız birilerinin işine gelmiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

Üzgünüm! İnsan kendi ülkesinde böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyor. Hadi yabancı tarafları anlattık, farklı motivasyonları olabilir. Ticaretle uğraşsak olabilir, vergisel problem olabiliyor. Öyle bir şeyimiz yok. Yerimiz belli, yurdumuz belli. Nerede olduğumuzu herkes bilir. Gidip de havalimanlarında eşimizle çocuğumuzla o muameleyi görmemizi gerektirecek bir şey yok.

Şimdi ne yapacaksınız?

Öğrenmeye çalışacağım sebebini. İzah eden çıkarsa devletten öğreniriz. Yurtdışına çıkamadım diye bir derdim yok. Ülkeyi terk etmek gibi bir derdim de yok.

Röportajın devamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir