Yabancılar Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimini kıymetlendirdi: ‘Türk Lirası üzerinde ağır bir baskı yaratacaktır’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz faiz indirim kararı global piyasalarda da yankı buldu. Bloomberg’e konuşan yabancı kurumların analistleri sürpriz faiz indirim kararını, Merkez Bankası’nın son periyotta rezervlerde yaşanan artıştan yürek bulmuş olabileceği halinde yorumlarken, Türk Lirası üzerindeki baskının önümüzdeki devirde artacağı beklentisini lisana getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 1 puanlık faiz indirimi yurt içinde olduğu üzere yurt dışında da dikkatleri çekti.

Bloomberg’e konuşan yabancı kurumlar faiz indirim kararını TCMB’nin son periyotta rezervlerde yaşanan artıştan cüret bulmuş olabileceği biçiminde yorumlarken, Türk Lirası üzerindeki baskının önümüzdeki devirde artacağı beklentisini paylaştı.

Yabancı analistlerin karara ait değerlendirmeleri şöyle oldu:

DÖVİZ PİYASASI BU KARARI OLUMLU ALGILAMAYACAK

TCMB, makroihtiyati önlemler ve dışsal faktörlerin enflasyon baskılarını düşürmesine müsaade verirken bugünkü kararıyla yurtiçi ekonomiyi destekleme gereksinimini vurguluyor.

Öte yandan yüzde 80’e yakın enflasyon düşünüldüğünde enflasyonu agresif bir halde aşağı çekmek için tüm siyaset düzeneklerine gereksinim duyuluyor.

Politika faizini büyümeyi desteklemek için gevşetmek TCMB’nin ana gayesinin enflasyonun olağan düzeylere indirilmesi olmadığını gösteriyor.

Döviz piyasası bu gelişmeyi olumlu olarak algılamayacak ve TCMB’nin öteki enflasyonla çaba tedbirlerini test edecektir”

TÜRK LİRASI ÜZERİNDE AĞIR BASKI YARATACAK

Merkez Bankası açık bir formda ekonomik aktivite konusunda kaygılı fakat enflasyon faiz indirmek için fazla yüksek.

Bugünkü sürpriz karar piyasa iştirakçileri tarafından muhtemelen yeni ve büyük bir siyaset yanlışı olarak pahalandırılacak ve birinci piyasa tepkisinin da işaretini verdiği üzere, Türk Lirası üzerinde ağır bir baskı yaratacaktır.

TÜRK LİRASI ÖNÜNDE ENGEBELİ YOLLAR GÖRÜNÜYOR

Geçtiğimiz bir aylık süreçte rezervlerinde yaşanan yükseliş, Merkez Bankası’nı faiz indirme konusunda cesaretlendirmişe benziyor.

Bu yılın başlarına nazaran daha optimist olan global ortam ve Rusya’dan gerçekleşen sermaye girişleri göz önüne alındığında, faiz indiriminin Türk Lirası için ani bir itimat krizi yaratması beklenmiyor. Fakat enflasyonun Ekim yahut Kasım’da tekrar ivme kazanmasıyla Türk Lirası önünde engebeli yollar görünüyor.

PİYASA SEÇİMLERE KADAR SÜRPRİZLERE AÇIK OLACAKTIR

Dünyanın geri kalanı yükseltirken ve enflasyon on yılların en yüksek düzeyindeyken faiz indirmek ‘çılgınlık’. O denli gözüküyor ki rezervlerde yaşanan artış TCMB’ye yürek vermiş. Ancak Türk Lirasını ‘istikrarlımsı’ tutabilmek için piyasalara direkt ya da kamu kuruluşları üzerinden müdahale etmeye devam etmek zorunda kalacaklar. Piyasa iştirakçilerinin büyük kısmı gelecek yılki seçime kadar sürpriz kararlara açık olacaktır.

DOLAR/TL ‘DE 22 BEKLENTİMİZİ KORUYORUZ

Kesinlikle şaşırtan bir karar.

Ekonominin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EEMA) bölgesinde ekonomik görünümün bozulmaya başladığı açık ve çok sıkıntı bir kış göreceğiz, yalnızca Türkiye’de değil tüm bölgede.

Ama bu adım, bölgedeki öbür merkez bankalarının fiyat istikrarını sağlamak için ya faiz artırdığı ya da en azından beklemede kaldığı bir devirde, muhtemelen Türk Lirası’ndaki zayıflığın daha da derinleşmesine yol açacak.

Dolar/TL’nin yıl sonunda 22 düzeyinde olması, enflasyonun da Ekim ayında yüzde 87 civarında zirve yapması beklentimizi koruyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*