Wall Street Journal’dan Türkiye’nin savunma sanayine övgü: Global bir oyuncu haline geldi

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, ‘Drone’lar, insansız deniz araçları ve katil robotlar, Türkiye’yi silah sanayii için güç merkezi yaptı’ başlığıyla geniş bir haberi sayfasına taşıdı.

Türkiye’nin sadece 20 yıl içerisinde silah üretiminde global bir oyuncu haline geldiğini yazan Wall Street Journal, “Türkiye’nin silah üreten bir güç merkezi olma projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için meyvelerini vermeye başladı” sözlerini kullandı.

“Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçları, Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savaşında güç istikrarını değiştirmeye yardımcı oldu ve dünyadaki çatışmaları dönüştürüyor” tabirlerinin kullanıldığı haberde, Erdoğan hükümetinin ABD’ye ve öbür yabancı askeri tedarikçilere olan bağımlılığı azalttığı vurgulandı.

Silah mutabakatlarının artık münasebetler kurmak ve global gayeleri ilerletmek için kullanıldığının altını çizen Wall Street Journal haberinde, Türkiye’nin TSK’nin gereksiniminin yaklaşık yüzde 70’ini karşıladığı ve bu oranın 2000’lerin başında yalnızca yüzde 30 olduğu söz edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Lideri Prof. Dr. İsmail Demir’le röportaj yapan Wall Street Journal, Demir’in “Yüzde yüz bağımsız olmaya çalışmanın mümkün ve mantıklı bir şey olmadığını biliyoruz. Buradaki anahtar, ne vakit olursa olsun ulusal çıkarlarımızı muhafazamız gerektiğidir” tabirlerini sayfalarına taşıdı.

Haberde, insansız kara araçları üreten Ankara merkezli Elektroland Savunma’nın satış yöneticisi Mustafa Orakçı’nın kelamlarına de yer verildi. Orakçı, “Bayraktar’ın başarısı bizim için büyük bir reklam oldu” diye konuştu.

WSJ, Elektroland’in deposunda, yeni sahipleri olan Bangladeş hükümetine gönderilmeyi bekleyen 10 aracın sıra sıra dizildiğini de vurguladı.

TÜRKİYE SİLAH İHRACATINDA DEVLERİ SOLLADI

Stockholm Milletlerarası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne nazaran Türkiye, 2017 ile 2021 yılları ortasında silah ihracatında İsrail ve İsviçre’nin ardında, Ukrayna ve İsveç’in önünde olmak üzere 12’nci sırada yer alıyor.

2001 yılında 36’ncı sırada yer alan Türkiye’nin en büyük alıcılarının Türkmenistan, Umman ve Katar olduğu tabir edildi.

TB2’LERE ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Jared Malsin tarafından kaleme alınan makalede, TB2’nin hava kaideleri müsaade verdiği sürece 185 mil kadar uzaktan pilot tarafından çalıştırılarak 24 saat havada kalabildiği tabir edildi. TB2’lerden övgüyle bahseden haberde, İHA’ların uzun menzilli kameraları ve radardan kaçınma yeteneklerine ve onları Rus imali hava savunmalarından kaçma konusunda usta kıldığı tabir edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*