Vali Yerlikaya’dan 15 Temmuz şehidinin ailesine ziyaret

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Parıltı Yerlikaya, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde şehit olan Fahrettin Yavuz’un ailesini ziyaret etti. 

15 Temmuz darbe girişiminde gazi olan ve yakınlarını şehit veren aileler, o gece yaşananları anlattı. Darbe teşebbüsüne karşı çıkmak için gittiği Harbiye’de açılan ateş sonucu ağır yaralanan Fahrettin Yavuz (34), hastanede şehit oldu. Mecidiyeköy’de camcılık yaparak geçimini sağlayan Yavuz, darbe teşebbüsünü haberlerden öğrendi. Yatsı namazını kıldıktan sonra 4 erkek kardeşi ve 25 kişilik bir kümeyle, Mecidiyeköy’de buluşarak tekbirlerle Gayrettepe’ye yönelen Yavuz, daha sonra TRT’deki Harbiye binasına geçti. Yavuz, burada darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Kaldırıldığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şehit olan Yavuz, arkasında Moritanyalı eşi ile 11 ve 15 yaşında iki oğlunu bıraktı. Ağabeyi Fuat Yavuz, kardeşini ve o gece yaşananları anlattı. 

“BİZE BÜYÜK BİR MÜKAFAT VE UNVAN BIRAKTI” 

Ağabey Fuat Yavuz, “15 Temmuz’u yaşayanlar bilir. O geceyi biz günlerce anlatsak da bitiremeyiz. O gece dört kardeş yeğenlerimle birlikte en ön saftaydık. Çok şükür bir şehit verdik. Bugün ülkemiz güllük gülistanlık ve bugün burada bu röportajı yapabiliyoruz.

15 Temmuz’da bunlar başarılı olsaydı artık bu ülke Suriye’den daha beter durumdaydı. Keşke şehitlik mertebesi bize de nasip olsaydı. Biz şehit ailesiyiz, kardeşimize nasip oldu. Bize büyük bir mükafat ve unvan bıraktı. Kardeşim 20 yıldan fazla burada çalıştı.

Ardından Avrupa’ya gezmeye gitmek istediğini söyledi. Bizi kandırarak Moritanya’ya gitti. Orada evlendi, yenge hanım Moritanyalı. Çocukların büyüğü anneye çekti, küçüğü melez. Orada çok memnundu, iki sene kaldı. Annemiz rahatsızlanınca dönmek zorunda kaldı. Eşini alarak buraya geldi ve burada kaldılar, artık dönmediler.

Sabah 09.00’da gelirdi akşam 00.00’a kadar burada dururdu. Burada devamlı arkadaşları olurdu. Allah ona şehitlik nasip etti. Toparlandık çok şükür, acının yanında verilmiş olan mükafat büyük. Herkese ve her aileye nasip olmaz. Bu bayrakta bizim kanımız var çok şükür. Kanımızın son damlasına kadar onun için gayret edeceğiz” dedi.

 

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*