Ulusal Yol Partisi, Türk Tabipleri Birliği’ni ziyaret etti

Milli Yol Partisi, hastanelerde yaşanan şiddet olaylarında hayatını kaybeden sıhhat çalışanları için Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) dayanışma ziyaretinde bulundu. Ulusal Yol Partisi Genel Sekreteri Haşim Yanar ve beraberindeki Genel Lider Yardımcısı Mustafa Karakaş, Divan Üyesi Murat Çiftçi ve Genel Yönetim Konseyi üyesi Selim Şahin’i TTB Genel Sekreteri Prof. Vedat Bulut karşıladı.

Milli Yol Partisi Genel Sekreteri Haşim Yanar, “Şiddetin her türlüsünü, hele de hayat kurtaranların hayatına kasteden şiddeti kınıyoruz” dedi.

‘TIP FAKÜLTELERİNDE OKUYACAK ÖĞRENCİ, HASTANELERDE ÇALIŞTIRACAK HEKİM BULAMAYIZ’

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet yüzünden neredeyse her yıl bir hekimimizi kaybettiğimize dikkat çeken Yanar kelamlarına şöyle devam etti: “Böyle bir tablo, asla kabul edilemez. Son yıllarda ülkemiz dünyanın en fazla niteliksiz göç alan ve maalesef en fazla nitelikli göç veren ülkesi haline gelmiştir. Bu beyin göçü furyasının en çok etkilendiği alanlardan biride en nitelikli meslek ögesini oluşturan tıp hekimleridir. Bu bakımdan behemahal sıhhat çalışanlarının özlük haklarının ve inançlı çalışma kurallarının hemen güzelleştirmesi gerekmektedir. Şayet bu konuda acil tahlil üretilemezse yakın gelecekte, tıp fakültelerinde okuyacak öğrenci, hastanelerde çalıştıracak hekim bulamayacak hale geliriz” tabirlerini kullandı.

Milli Yol Partisi Genel Lider Yardımcısı Mustafa Karataş da, “Birkaç yıl evvel gittiğimiz bir hastanenin onkoloji kısmında 15 profesör doktor vardı. Birebir kısma bugün gittiğimizde, üç-dört profesör fakat kaldığını gördük. Tam gün yasasını çıkararak sıhhatte ihtilal yaptığını sananlar bilsinler ki tabiplere en büyük darbeyi indirdiler. Bu yasa yüzünden yüzlerce doktor ülkeyi terk etti hala etmeye de devam ediyor. Bu durum, ülkenin bugünü ve geleceği için iç karartıcıdır” diye konuştu.

TTB Genel Sekreteri Prof. Vedat Bulut ise ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını tabir etti.

Türk Tabipler Birliği olarak sağlıkçılara uygulanan şiddeti öngörerek yetkilileri uyardıklarını söz eden Bulut, “Mevcut sistem ve çalışma koşulları iyileştirilmediği sürece bu işin önüne geçemezsiniz. Bugün Türkiye’de sıhhat sistemi tıkanmış durumda. Özlük haklarımız aşındı. Çalışma kuralları ağırlaştırılırken maaşların uygunlaştırılması yetersiz kaldı. Bunun sonucunda tabiplerimiz yurt dışına gitmeyi tercih ediyor. Bu durum ülkemizin geleceği ismine kara bir tablodur. Siyasi partilerin yanımızda olmasından ve toplum bağlamında bize dayanak olmalarından memnuniyet duyuyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*