Türkiye’den Yunanistan’a sert reaksiyon

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Türkiye’ye yönelttiği mesnetsiz sav ve ithamları külliyen reddettiklerini ve Türk hava alanına yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınadıklarını bildirdi.

Büyükelçi Bilgiç, Yunanistan’ın hava alanı ihlali tezleriyle ilgili soruya yazılı karşılık verdi.

ANGAJMAN KURALLARI GEREĞİ GEREKLİ YANIT VERİLDİ

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ilişkin F-16 uçaklarının 16 Mayıs’ta Gökçeada’nın batısında ve 17 Mayıs’ta Enez’in batısında Türk hava alanını ihlal ettiğini belirten Bilgiç, Türk Hava Kuvvetlerinin bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli karşılığı 18 Mayıs’ta verdiğini kaydetti.

BİLGİÇ: YUNAN İHLALLERİNİ KUVVETLE KINIYORUZ

Açıklamasında Bilgiç, “Yunanistan, bir sefer daha kendi tahrikkar aksiyonlarıyla başlattığı gerginliği kullanarak milletlerarası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz tez ve ithamları külliyen reddediyor, hava alanımıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz.” tabirlerine yer verdi.

Bilgiç, bu tıp olayların tekrar yaşanmaması için Yunanistan’ın Ege’deki provokatif aksiyonlarını sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili hem de NATO bünyesinde başlatılan İnanç Arttırıcı Tedbirler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerektiğini vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.