TTB: Geminin ülkemize sokulmaması için her türlü çabayı sürdüreceğiz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bünyesinde 600 tona yakın asbest barındırdığı öne sürülen NAe Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ilişkin geminin Aliağa’da sökümüne Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından müsaade verilmesine reaksiyon gösterdi. TTB, geminin ülkeye sokulmaması için her türlü bilimsel ve hukukî çabayı sürdüreceklerini belirtti. 

Bünyesinde 600 ton asbest barındırdığı tez edilen uçak gemisi NAe Sao Paulo’nun, söküm için Aliağa’ya gelmesine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onay verdiği ortaya çıkmıştı.

“HER TÜRLÜ BİLİMSEL VE HUKUKÎ ÇABAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Türk Tabipleri Birliği, geminin söküm süreçleri için bakanlık tarafından onay verilmesine reaksiyon gösterdi. TTB paylaşımında şu sözleri kullandı:

“Kamuoyuna yansıyan bilgilere nazaran; başta asbest olmak üzere tehlikeli atık yüklü NAe Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ilişkin geminin, sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmesi müsaadesinin Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verildiğini öğrendik.

Halk sıhhati açısından büyük risk oluşturan geminin ülkemize sokulmaması için, TTB olarak her türlü bilimsel ve hukukî çabayı sürdüreceğimizi kamuoyuna hürmet ile duyururuz.”

ASBEST NEDİR?

Asbest ya da amyant, lifli yapıda kanserojen bir mineraldir. Silisyumun sodyum, demir, magnezyum ve kalsiyumla oluşturduğu ısıya, aşınmaya ve kimyasal hususlara çok sağlam, lifsel mineral yapısında hidrate silikatlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*