TSK, Ukrayna’ya gidecek mi? Bakan Çavuşoğlu çok merak edilen soruyu yanıtladı

TSK, Ukrayna'ya gidecek mi? Bakan Çavuşoğlu çok merak edilen soruyu yanıtladı
TSK, Ukrayna'ya gidecek mi? Bakan Çavuşoğlu çok merak edilen soruyu yanıtladı

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta, barış için bir kez daha Türkiye umudu doğmuş ve iki ülkenin müzakerecileri İstanbul’da bir araya gelmişti. Müzakerelere ise Ukrayna tarafının talebi damga vurdu.

“TÜRKİYE’Yİ GARANTÖR OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ”

Ukrayna heyetinden müzakere sonrası yapılan açıklamada, “Güvenlik garantisi üzerinde henüz anlaşma sağlayamadık” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca yeni sistemde, İsrail, Polonya, Kanada ve Türkiye’nin Ukrayna’nın güvenlik garantörleri arasında olması belirtilirken, “Ukrayna, Türkiye’yi ana güvenlik garantörlerinden biri olarak görmek istiyor” denildi.

“TSK UKRAYNA’YA GİDECEK” İDDİASI

Ukrayna heyetinin bu açıklamasının ardından gözler Türkiye’ye çevrildi. Türkiye’den konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, çeşitli mecralarda “Türkiye garantör olursa, TSK Ukrayna’ya gidecek” şeklinde iddialar ortaya atıldı.

ÇAVUŞOĞLU: DOĞRU DEĞİL

İddiaların yoğunlaşmasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu konuya açıklık getirdi. TSK’nın Ukrayna’ya gideceği yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “”(Garantörlük halinde) Türkiye (Ukrayna’daki) savaşın içine hemen girecek, Türkiye oraya asker gönderecek gibi yorumlar doğru değil” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*