Trabzon’da HES protestosu: ‘Burada cürüm işleniyor’

Araklı’da çevreciler ve bölge sakinleri, Araklı Elektrik Üretim ve İnşaat A.Ş.’nin Karadere Çayı üzerinde yapmayı planladığı HES’e karşı hukuk çabası başlatmıştı. Muhtarlar ve yöre sakinleri, HES projesinin iptali için dava açmıştı.

Çevreciler ve bölge sakinleri, dava devam ederken HES inşaatına başlanmasına reaksiyon gösterdi. Bölgede yaşayan vatandaşlar, proje kapsamında yürütülen tünel inşaatındaki patlamalar nedeniyle konutlarının ziyan gördüğünü belirtti.

 

‘BURADA HATA İŞLENİYOR’

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Vazifelisi Yusuf Durmuş, ÇED raporu olmadığı halde inşaatın devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Burada bir kanunsuz, kuralsız tünel delmeye çalışılmaktadır, HES yapılmaya çalışılmaktadır. Biz elektrik santrallerine karşı değiliz, lakin buradaki bir katliamdır. Ben, bu projeye aylar evvel ‘katliam projesi’ demiştim. Keşke haklı çıkmasaydım. Deredeki balıkları öldürdüler. Yukarda, Yusuf Özcan isimli vatandaşın konutunda çatlaklar oluştu. Yani katliam başlamıştır. Üstteki Değirmencik mahallesinin altı heyelan bölgesidir. Orada 7 metre çapında tünel açılmaya başlandığı vakit orada da felaketler olacak, orada da konutlar çatlayacak. Cami ve köyler kaymış. Savcılığa başvuruyoruz, bunları görmezden geliyorlar. Etraf Bakanlığı görmezden geliyor. Çok enteresan, 1 megavat elektrik için ÇED raporu gerekli, artık kanun değişti. Burada hata işleniyor. Bu hatası kamu vazifelileri görmezden geliyor. Elimde dokümanlar var. Etraf Bakanlığı, buna ‘ÇED uygun değildir’ dedi, yani ‘siz burada yapamazsınız’ dedi Etraf Bakanlığı ne vakit dedi, dördüncü ayda dedi. Şu anda demesine karşın burayı ÇED’siz, ‘ÇED gerekli değildir’ evrakıyla yapıyorlar, çok enteresan. Bakan ismine genel müdür Ankara’da bunu yazdı; ‘ÇED uygun değildir’. ÇED vermedi buraya. ÇED verilmemiş bir yerde kanunsuz, kuralsız çalışmalar devam ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde, Uganda’da bile bu durum yok. Karadere kanyonunda maalesef bu devam ediyor. Aldıkları evrak, 2013 yılında, ‘ÇED gerekli değildir’ evrakı. Beş yıl geçerlidir. Halbuki buradaki çalışma 2020 yılında başladı. Bu doküman geçersizdir.”

‘BEN DEVLETİN YANLIŞ İŞLERİNİ TAKİP ETMEK ZORUNDA MIYIM’

Yusuf Durmuş, HES inşaatının durdurulması tüm görüşlerin bir ortaya toplandığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘BİZ DEVLETE YALVARIYORUZ’

‘EVDE DURMAYA KORKUYORUM’

Tünel inşaatında kullanılan dinamitler sonrasında konutunda çatlaklar meydana gelen Yusuf Özcan isimli vatandaş ise oluşan hasar yüzünden konutta durmaktan korktuğunu belirterek şunları söyledi:

“Ne söyleyeceğim? Görüyorsunuz çatlakları; artta, burada, aşağıda. Ben, konutta yatmaya korkuyorum. Mesken bir sallandı, ben birinci evvel zelzele oldu sandım. Dinamit patlattılar oradan, bana da haber vermediler. Benim zati kulaklarım da duymuyor, o kadar. Bazen askerler, jandarmalar geldiler, alt tarafta yolu kestiler. Ben esasen rahatsızım, 86 yaşındayım. Ne dersin sen sallanmak deyince? Kaçmaya kaçamıyorum, ayaklarım müsait değil. Her yere müracaat ettim; bakanlığa, belediyeye, jandarmaya, savcılığa. Gelmedi de haberi geldi akşam; ‘ne kadar ziyanı var?’ Burası bu hale gelmiş, burada durulacak hal yok, duramıyorum ben burada. Korkuyorum konutta durmaya ben. Konut beşik üzere sallamış, çatlamış; sen durabilir misin?”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*