TCDD Söğütlüçeşme’de AVM’den vazgeçti: Yeni proje birebir şirkete verildi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’un en bedelli bölgelerinden biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’deki yerine yapacağı AVM Gar projesinde değişikliğe gitti. AVM görünümlü gar binasından vazgeçen TCDD’nin yeni projeyi de eski projeyi inşa edecek şirkete yaptıracağı ortaya çıktı.

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine nazaran, 2020 yılında TCDD’nin Söğütlüçeşme’deki toprağına 7 blok ve 76 dükkân ile ofisten oluşan bir AVM Gar projesi yapacağı açıklandı. Projenin 193 milyon 794 bin TL’ye mâl olacağı belirtildi. TCDD, AVM gar projesi için Fıratcan İnşaat ile anlaştı.Tepkilerin ve imar planlarının iptal edilmesinin akabinde AVM Gar projesinden vazgeçildi.

YENİ PROJE HAZIRLANDI

TCDD hazırladığı yeni proje için de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 1 Haziran’da çevresel tesir değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yaptı. 40 bin metrekarelik arazi üzerine yapılacağı söz edilen yeni projenin maliyetinin 253 milyon 716 bin TL’ye yükseldiği belirtildi.

PROJE DEĞİŞTİ ŞİRKET DEĞİŞMEDİ

TCDD’nin yeni Söğütlüçeşme projesi için de tekrar Fıratcan İnşaat ile muahede yapıldı. Şirketin idare konseyinde Devlet Denetleme Şurası Üyesi Abdurrahman Özçelik’in oğlu Sefa Özçelik yer alıyor. Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere nazaran, Sefa Özçelik şirketin yüzde 49’luk payına sahip. Şirketin yüzde 51’lik payı ise Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ilişkin. Şirketin TCDD’ye ne kadar kira ödeyeceği ise açıklanmadı. Abdurrahman Özçelik Devlet Denetleme Konseyi üyeliği vazifesine, 2012’de eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından getirilmişti.

YENİ PROJEDE 108 TİCARİ ALAN YER ALIYOR

Eski projede AVM gar projesinin 7 blok ve 76 dükkân ile ofisten oluşacağı açıklanırken TCDD’nin yeni Söğütlüçeşme projesinde ise 108 ticari alanın yer alacağı açıklandı. Projeyle birlikte, mevcut ray çizgilerinin yanına 600 metre uzunluğunda ray sınırı ve bu ray çizgisinin üzerine 200 metre uzunluğunda peron da inşa edilecek. Ayrıyeten proje alanında 52 ağacın yer aldığı da açıklandı.

‘SOSYAL, KÜLTÜREL VE REKREASYON ALANLARI’

Günde ortalama 31 bin Marmaray ve YHT yolcusunun uğradığı Söğütlüçeşme’ye yapılacak projenin ayrıntılarına ait de şöyle denildi: “Yüksek Süratli Tren yahut Marmaray’dan Söğütlüçeşme istasyonunda inen yolcuların gerek gereksinimlerini karşılamak gerekse sefer saatlerini beklerken vakit geçirmeleri hedefiyle ticaret alanları, toplumsal, kültürel alanlar ve rekreasyon alanları oluşturulacaktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*