TBMM’nin ‘İlk Bayan Milletvekilleri’nin belgeseli ’18’in galası yapıldı

İsveç Konsolosu Marie-Louise Thaning ve Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin’de davetlilere seslendiği galada KA.DER Genel Lideri Nuray Karaoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Bayanlar, toplumsal kontratın kapsayıcı olması ve eşit yurttaş olabilmek ismine dünya tarihinde giyotine gönderilme kıymetine da olsa hiç vazgeçmediler ve ülkemizde de bayanların Osmanlı’dan başlayan büyük uğraşlarının sonucunda meclise milletvekili olarak girmeleri tarihi bir andı. Ortadan geçen 88 yılda bayanlar birçok haklar kazandı lakin çabamız bitmedi. KA.DER olarak kurulduğumuz 1997 yılından bu yana tüm karar alma sistemlerinde bayanların eşit olarak temsil edilmeleri için çabamızı sürdürmekteyiz.

Her şeye karşın bayan uğraşı sayesinde umutluyuz! Ve biz bayanlar olarak ‘O koltukların yarısı bizim!’ diyoruz.” dedi.

Gecenin konuşmacılarından KA.DER İstişare Şurası Üyesi Prof. Dr. Fatma Gül Berktay ise “Hiçbir şey yoktan var olmaz. Bu haklar da bayanların Osmanlı’dan beri büyük çabaları sonucu kazanıldı. Bizlerin de bir tarihi olduğunu unutmayalım. Büyükannelerimize selam yolluyoruz” dedi.

İsveç Konsolosu Marie-Louise Thaning yaptığı konuşmada sineması izlemiş olmaktan ve KA.DER’le çalışmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

1935 seçimlerinde TBMM’nin birinci bayan vekillerinin siyaset seyahatine mercek tutan kısa sinema, Türkiye’de bayanların Osmanlı’nın son devrinden itibaren seçme seçilme talebini ve uğraşlarını beyaz perdeye yansıtıyor. Bayanlar Halk Fırkası, Türk Bayan Birliği, bayanların çıkardığı çeşitli mecmualar üzere tecrübeler ışığında 1935’e gelen süreç ve sonrasında Meclis’teki bayan temsili, Fatmagül Berktay, Aynur Demirdirek, Ayşegül Yaraman, Nuray Karaoğlu üzere isimlerin anlatımlarıyla gözler önüne seriliyor. Birinci 18 bayan vekillerimizden Hatı Çırpan (Satıkadın), Benal Nevzat, Mebrure Gönenç, Nakiye Elgün, Mihri İffet Pektaş ve Huriye Baha Öniz; imgeleri ve tarihçilerin, gazetecilerin, ailelerin konuşmaları eşliğinde sunuluyor.

’18’ Yolları Açan Bayanlar belgeseli dijital platformlarda ve ülkenin çeşitli vilayetlerinde mahallî idarelerle iş birliği yapılarak gösterilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*