‘Siyasi yasak’ istenen İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar günü

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun YSK lider ve üyelerine hakaret ettiği teziyle 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezası istemiyle yargılandığı davada bugün karar çıkması bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun 13 bin oy fark ile kazandığı 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin akabinde yaptığı basın açıklamasında YSK lider ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla  “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı vazifelerinden ötürü alenen zincirleme halde hakaret” kabahatinden 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezası istemiyle yargılandığı dava bugün görülecek.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada bugün karar çıkması bekleniyor.

Evvelki duruşmada temel hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı misyonlarından ötürü alenen zincirleme halde hakaret” hatasından cezalandırılmasını talep etmişti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında ‘siyasi yasak’ uygulanması manasına gelen Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 53. unsurun uygulanması da istenmişti.

NE OLMUŞTU?

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ortasında “ahmak” polemiği yaşanmıştı.

Soylu, 31 Mart seçiminin iptalinin akabinde Avrupa Kurulu Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi için Fransa’ya giden İmamoğlu’na “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi gidip şikayet eden ahmağa söylüyorum. Yazıklar olsun bu milletin sana verdiğine. Kursağından geçenlere yazıklar olsun” demişti.

İmamoğlu da “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Evvel ona bir odaklansın” karşılığını vermişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*