SGK İstihdam Teşvikleri Daire Lideri Ahmet Yetim, boşanan çiftlerin birlikte yaşamaya devam etmesi durumunda maaşlarının kesileceğini duyurdu

SGK İstihdam Teşvikleri Daire Lideri Ahmet Yetim, mutabakatlı boşanma ismi altında evliliğini bitiren ve boşandığı için SGK’dan maaş almaya hak kazanan bireylerin resmiyette boşandıkları eşleriyle birebir konutta yaşamaya devam etmeleri durumunda maaşlarının kesildiğini bildirdi.

2022 yılı Toplumsal Güvenlik Kurumu SGK Uyum Toplantısı 8 ilin SGK Müdürlerinin iştiraki ile Niğde’de gerçekleştirildi.

Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, İş Verenler Daire Lideri İbrahim Özçelik, İstihdah Teşvikleri Daire Lideri Ahmet Yetim, Adana SGİM Müdürü Bilal Canpolat, Vilayet Müdür Yardımcısı Mehmet Derin, Mersin SGİM Vilayet Müdür Yardımcısı Servet Doğan, Gaziantep SGİM Müdürü Mehmet Uzun, Kahramanmaraş SGİM Vilayet Müdürü Harun Akbalaban, Hatay SGİM Vilayet Müdürü Hamit Bal, Vilayet Müdür Yardımcısı Hasan Özsoylar, Osmaniye SGİM Vilayet Müdürü Mücahit Çelik, Kilis SGİM Vilayet Müdürü Mehmet Ali Akçabay, Niğde SGK Vilayet Müdürü Nail Van katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan İstihdam Teşvikleri Daire Lideri Ahmet Yetim, “Bildiğiniz üzere 2006 yılında çıkan 5502 sayılı kanunla Toplumsal Güvenlik Kurumu kuruldu. O günden bugüne toplumsal güvenlik manasında çok önemli gelişmeler kat ettik. Merkez ünitelerimiz ve taşra ünitelerimiz ortasında ki uyumu ve iş birliğini sağlamak ismine bu uyum toplantılarını 2006-2008 yılından beri nizamlı olarak yapmaktayız. Bu çerçevede bu toplantıya şuanda Niğde Vilayet Müdürlüğümüz mesken sahipliği yapıyor. Toplantımızın maksadı gerek mevzuatsal olsun gerek sistemsel işleyiş bakımından olsun taşraların yaşamış oldukları problemleri merkeze iletmektir. Merkezinde bu sıkıntılara en süratli biçimde tahliller üretip, vatandaşa daha kaliteli bir toplumsal güvenlik hizmeti verebilmektir. Bu çerçevede bu toplantıları yapıyoruz.

“BOŞANAN LAKİN BİRLİKTE YAŞAYAN EŞLERİNM…”

Arkadaşlarımızla yapacağımız toplantıda alacağımız bilgileri, teklifleri ve sıkıntıları Ankara’da merkez ünitelerinde değerlendirip tahlil olarak taşralara iletmeyi düşünüyoruz. Bu doğrultuda bu toplantının verimli geçeceğini umuyorum. Toplumsal güvenlik kurumunun kurulduğu 5502 sayılı kanunun 16 Mayıs tarihli olduğu için mayıs ayının 16’sını içine alan haftayı biz “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutluyoruz. Bu vesileyle hem vatandaşlarımızın hem de kurumumuzun Toplumsal Güvenlik Haftasını kutluyorum. Bizim genelde karşılaştığımız problemler vatandaşlarımızın emeklilik konusunda daha süratli maaşa bağlama noktasında yaşıyoruz. Onunda esasen kurumumuzda performans göstergesi olarak yeri var. Vilayet Genel Müdürlüklerimiz gerektiği üzere süreçleri süratli bir formda gerçekleştiriyor. Bizde bu üzere süreçlerin süratli olabilmesi için merkez olarak Vilayet Genel Müdürlüklerimizin bedelli görüş ve tekliflerini dikkate alarak, vatandaşlarımıza daha süratli ve daha kaliteli bir biçimde hizmet sağlamak hedefiyle elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Boşanan ancak birlikte yaşayan eşlerin maaşlarının kesildiğini lisana getiren Yetim, “Anlaşmalı boşanma ismi altında evliliği sonlandırıp maaş alma konusunda ise mevzuatımızda boşanan bireylerin, boşandığı eşleriyle birlikte yaşamaya devam etmesi sonrasında maaşları kesilmektedir. Biz buna Muvazaalı boşanma diyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*