Sarsıntı uzmanı Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Kısmı eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu’nun, hayatını yitirdiği belirtildi.

TÜM MÜDAHALELERE KARŞIN KURTARILAMADI

Daha evvel kalp ameliyatı olan ve kısa müddet evvel rutin denetimlerinde damar tıkanıklığı tespit edilen Dr. Gündoğdu, dün Beylikdüzü’ndeki özel bir hastanede ameliyata alınırken yapılan müdahale ile stent tatıldı. Dr. Oğuz Gündoğdu, bu sabaha karşı kötüleşerek yapılan müdahalelere karşın kurtarılamadı.

OĞUZ GÜNDOĞDU KİMDİR?

Balıkesir’in Badırma İlçesi’nde 1947 yılında dünyaya gelen, yıllarca İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Kısmı öğretim üyeliği yapan evli ve 1 çocuk babası Dr. Gündoğdu’nun cenazesinin yarın toprağa verilmesi bekleniyor.

Bilhassa Kuzey Anadolu Fay Sınırı konunusunda uzmanlığı ile tanınan, 1999 Gölcük Zelzelesi sırasında etkin olarak alanda vazife yapan Dr. Oğuz Gündoğdu, emekli olmasından sonra da Mahalle Gönüllüleri Derneği (MAGDER) Başkanlığı yaparak, çeşitli sivil toplum örgütlerinin yaptığı toplantılara katılarak muhtemel İstanbul sarsıntısına karşı bilgilendirme çalışmalarını sürdürdü.

“BEKLENEN MARMARA ZELZELESİ ÇOK HASAR VERECEK” DEMİŞTİ

Gündoğdu 2017’de yaptığı bir açıklamasında; beklenen Marmar zelzelesinin Richter ölçeğine nazaran 7.3 ila 7.7 ortasında olacağını, muhtemel zelzelenin, 45 saniye süren 1999 sarsıntısından çok daha kısa süreceğini lakin süratle kırılan fayın büyük hasar yaratacağını öngörmüştü:

“Depremin cinsi, ivmesi ne olacak onu bilmiyoruz. Lakin şunu söyleyebilirim; 17 Ağustos’tan çok daha berbat olacak. Zira kuzeyde kırılma olacak. 1999’daki 90 kilometre uzaklıkta ve yavaş bir kırılmaydı. 180 kilometreye yakın bir kırılma oldu. Artık o kadar aralık de yok. Yani süratli kırılacak manasına geliyor. Süratli kırılınca da çok hasar verir. Süratli kırılmada kısa sürer. 45 saniye sürmez tahminen. Lakin çok hasar verir.”

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*