Rusya: NATO’nun Kırım’a müdahalesi Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açar

Moskova’dan, bilhassa son periyotta sıklıkla Üçüncü Dünya Savaşı ile ilgili lisana getirilen telaffuzlar artış gösteriyor.

Batı’nın Ukrayna’da nükleer savaş tehdidini göz arkası etmemesi gerektiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yeni bir dünya savaşı çıkması ihtimali için “Gerçek bir risk.” ifadesini kullanmıştı.

Bir açıklama da Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitri Medvedev’den geldi.

Yeni savaş söylemleri

Medvedev, herhangi bir NATO üyesi devlet tarafından Kırım yarımadasına yapılacak müdahalenin, kendileri için “Üçüncü Dünya Savaşı”na yol açabilecek savaş ilanı manasına geleceğini söyledi.

Medvedev, “Kırım, bizim için Rusya’nın bir kesimi ve sonsuza kadar da o denli olacak. Kırım’a yönelik rastgele bir teşebbüs, ülkemize karşı bir savaş ilanıdır.” dedi.

“Üçüncü Dünya Savaşı çıkar”

Reuters’ın haberine nazaran, konuşmasının devamında Medvedev, “Bu (girişim) bir NATO üyesi devlet tarafından yapılırsa, tüm Kuzey Atlantik ittifakıyla çatışma manasına gelir; Üçüncü Dünya Savaşı. Tam bir felaket.” ifadelerini kullandı.

İsveç ve Finlandiya yorumu: Misilleme adımları atarız

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması ihtimaline de değinen Medvedev, bunun gerçekleşmesi halinde Rusya’nın, hudutlarını güçlendireceğini ve “misilleme adımlarına hazır olacağını” lisana getirdi.

Medvedev, İskender füzelerinin hudut çizgisine yerleştirilmesinin, misilleme adımları kapsamında yer aldığını kelamlarına ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*