Rize’de çay protestosu: ‘Yaş çay alım fiyatı en az 10 TL olsun’

CHP Rize Vilayet Başkanlığı, çay üreticileri ile birlikte; çay gübresine yapılan artırımı ve çay alım siyasetlerini, Cumhuriyet Meydanı’nda protesto etti.

Protestoya, çay meclisleri üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. Çay üreticileri harekette, üzerinde “Üreticiyi koruyan Çay Kanunu çıkarılsın”, “Yaş çay alım fiyatı 10 TL olsun” sözlerinin yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Üreticiler, “Çayda kanun yasalaşsın” sloganı attı.

“ÇAY, ULUSAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ BİR ÜRÜNDÜR”

CHP Rize Vilayet lideri Saltuk Deniz, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çay üreticilerimiz, yüzde 300’den fazla artan gübre fiyatları nedeniyle çay bahçelerine gübre atamamaktadır. Bu da çay randımanını azaltacaktır. Ulaşım fiyatlarına yapılan yüksek artırımlar nedeniyle çay üreticileri, çay toplamak için memleketlerine gelememe durumu ile da karşı karşıyadırlar. Dünyada en çok çay tüketen ülkeyiz. Bu nedenle çay tıpkı vakit ulusal güvenlikle ilgili bir eserdir. Ukrayna’da yaşanan olayların ziraî tesirlerini görüyoruz. Bu nedenle çay kesimi hemen desteklenmesi gereken bir daldır.”

“YAŞ ÇAY ALIM FİYATI, EN AZ 10 TL OLSUN”

Deniz, çay üreticilerinin taleplerini ise şöyle sıraladı:

“Yaş çay alım fiyatı desteklemelerle birlikte kilogramı en az 10 TL olsun. 2016 yılından beri artırılmayan destekleme fiyatı artırılsın. Gübre destekleme bedelleri dönüm başına en az 250 TL olarak desteklensin. Üreticiyi koruyacak çay kanunu tüm tarafların iştirakiyle hemen çıkartılmalıdır.

“AÇIKLANAN YAŞ ÇAY ALIM BEDELİNİN ALTINDA ALIM YAPILMASI YASAKLANSIN”

Taban fiyat uygulamasına geçilsin ve açıklanan yaş çay alım bedelinin altında alım yapılması yasaklansın. Çay üreticilerine enflasyon farkı ödensin. Kuru çay fiyatlarının belirlenmesinde ÇAYKUR’un ve özel kesimin oluşacak maliyetleri üzerinden güncellemeler yapılmalıdır.

“ÇAYKUR VARLIK FONU’NDAN ÇIKARILSIN”

ÇAYKUR Varlık Fonu’ndan çıkarılsın. Mevsimlik çalışan çalışanların problemleri; takım, çalışma şartlarının uygunlaştırılması, işsizlik ödeneklerinin verilmesi üzere problemleri çözülmelidir. Çay tarımımı bölgesi dışında yaşayan ve çay toplamak için gelmek isteyen fakat maddi durumları bozuk olan çay üreticilerine ulaşım takviyesi verilmelidir. Kota ve kontenjan kaldırılmalıdır. Toprak sıhhati ve verimliliği çalışması yapılarak, organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.”

“ERDOĞAN’IN AÇILIŞ MERASİMİNE KATILMAYACAĞIZ”

Saltuk Deniz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çay üreticilerinin oluşturduğu Çay Meclisi’nin, 12 Mayıs 2022 tarihinde ÇAYKUR önünde yapacağı basın açıklamasının ve beş gün mühletle Rize’de her türlü basın açıklamasının yapılmasının yasaklanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu yasaklamayı kabul etmiyoruz. Çayın başşehri olan Rize’yi demokrasinin başşehri yapmak, amaçlarımızdan bir adedidir.”

Protestoya katılan bir vatandaş ise şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 bin 600 TL’ye Rize milleti çay veriyor. Bunun hesabı nerede sorulacak? Dokuz lira veriyoruz gübreye. 9 lira hiç olmazsa… Rize’yi büsbütün öldürdü. 2 bin 600 lira çay veriyor. Canımı sıkıyor. Çamurda, yağmurda topluyoruz; kontenjan uyguluyorsunuz. Bu nasıl bir şey? 10 kilo kontenjan. Mutlaka bunu çay almamak için… Devlet kuru çay satamadı. Canım çıktı.”

Bir diğer çay üreticisi ise “Yetmedi mi artık, tarıma sıra gelmedi mi? Artık tarıma sıra gelmedi mi sayın Bakan? Tarımı hor gören, geleceği güç görür. Üç tane kartel fabrikatörüne dökme çay verilerek piyasayı oynuyorlar. Bu üreticinin alın teri ile taban fiyatıyla oynuyorlar. Bunun bu türlü olmamasını istiyoruz. Büyük marketler zincirine dökme çay veriliyor. Bu ülkenin kurtuluşu tarımdadır” dedi.

“ÇAY ÜRETİCİSİNDEN KORKTULAR”

Çay Meclisi üyesi Recep Memişoğlu ise şunları söyledi:

“Çay üreticisinin bu bölgede sahibi olmadığını düşünüyoruz. Çay üreticisinin birebir öz özgürleri yoktur. Biz bu bölgede son 1-2 ay içinde başlatmış olduğumuz vilayet il, ilçe ilçe çay üreticileri ile birlikte toplantılar yaptık. İmzalar topladık.

12 Mayıs Perşembe günü ÇAYKUR önünde kitlesel basın açıklaması yapacaktık. Çok manidardır. 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanının yapacağı havalimanı açılışı mazeret edilerek çalışmamız yasaklanmış.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*