Pınar Gültekin davasında skandal karara ikili itiraz

Pınar Gültekin cinayetine ait davanın dün yapılan duruşmasında, sanık Cemal Metin Avcı dün evvel ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılmış, akabinde da ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak cezası 23 yıl mahpusa düşürülmüştü. Mahkemenin verdiği bu karar, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gültekin ailesi tarafından istinafa taşındı.

“ADALETİN TECELLİ EDECEĞİNİ UMUT EDİYORUZ”

Gültekin Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, toplumsal medya hesabında bugün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Pınar Gültekin ile ilgili hukuk garabeti mahiyetindeki bu karara, bugün itibariyle hem katılan vekili olarak biz hem de temel hakkındaki mütalaasında tüm sanıkların cezalandırılmasını talep eden Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı istinaf mahkemesi nezdinde itiraz etti.

– Yargılamanın safahatı sırasında, mahkemenin tarafsızlığına halel geldiğinden bahisle üç kez reddi hakim istedik, tamamı reddedildi. İtiraz ettik, itirazlarımız reddedildi. Mahkeme heyeti hakkında HSK’ya şikayet dilekçesi verdik, hiç bir tasarrufta bulunulmadı.

Birçok duruşmada ve son olarak da dünkü duruşmada, müvekkiller ve biz, mahkemenin adalet dağıtmaktan uzak olduğu, hakkaniyeti tesis edemeyeceği ve tarafsız olmadığını vurguladık ve duruşma tutanaklarına geçirdik. Hukuk devletinin gereği olarak hak arama özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanacağız, tüzel destekten mahrum ve mesnetsiz olan bu kararın kanun yolu evrelerinde düzeleceği ve adaletin tecelli edeceğini umut ediyoruz.

CEZAYA REAKSİYONLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan Avcı’ya haksız tahrik indirimiyle 23 yıl mahpus cezası verilmesine, siyasetçisinden sanatkarına, bayan derneklerinden gazetecilere kadar birçok isimden reaksiyon yağdı.

Ünlü sanatçı Tarkan, yaptığı toplumsal medya paylaşımında, “Cinayete, zorbalığa, şiddete uğramış tüm bayanlar için adalet istiyoruz. Bu caniliklerin azalması için ağır, caydırıcı cezalar verilmeli. Bir kılıf ve mazeret bulunup hafifletilen cezalar değil. Hukuk dediğin erkekten yana değil adaletten, haktan yana olmalı” dedi.

“HSK KARARI İNCELEMELİ”

AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar da toplumsal medya hesabında, “Yakılarak katledilen Pınar Gültekin’in katiline verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasının ‘haksız tahrik’ gerekçesiyle 23 yıla indirilmesi, hukuk cinayetidir. Yazıklar olsun. Vicdanların talebi; HSK bu kararı her istikametiyle incelemelidir” paylaşımı yaptı.

“HER BİR BAYAN CİNAYETİ DAVASI BİZİM DAVAMIZDIR”

Karya Bayan Derneği ise verilen karara basın açıklaması yaparak reaksiyon gösterdi. Muğla’da faaliyet gösteren Karya Bayan Derneği Yürütme Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Kimsenin aklının ve vicdanın almadığı bir biçimde, canavarca hislerle cinayet işlediği için istenen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası dün ‘haksız tahrik’ indirimiyle 23 yıla indirildi. Böylesi bir kararı bayan örgütleri olarak kabul etmiyoruz.

– Bayan katillerini cesaretlendiren, onları cezasızlıkla ödüllendiren bu ve gibisi kararları verenler, ülke vicdanında, bu ülkede her gün katledilen bayanların katilleri kadar hatalıdır. Bu dava bayan örgütleri açısından bitmemiştir. Tüm bayan katilleri ve onlara yardım edenler gereken cezayı alana kadar her bir bayan cinayeti davası bizim davamızdır.

– Katillerin ve yargıçların vicdanları rahat olsa da bu ülkedeki tüm bayanlar, bu cinayetler sonlanıncaya kadar yılmadan, susmadan isyan ve çaba etmeye devam edecektir. Bu karar, tıpkı İstanbul Sözleşmesi’nin feshi üzere bayan örgütleri açısından yok kararındadır. Erkek adalet tarafından verilmiş bu kararı kabul etmiyoruz. Bu dava bitmedi, yeni başlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*