Pınar Gültekin davasında 12’nci duruşma

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Kısmı öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz 2020’de kayboldu. Soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan eski sevgilisi Cemal Metin Avcı (32), çıkan arbedede Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ konutundaki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti.

Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin’in kısmen yanmış cesedine ulaşıldı.

‘Canavarca hisle öldürdü’

Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme’ kabahatinden çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle tıpkı vakitte bağ konutunda olduğu tespit edildi.

Gözaltına alınan Mertcan Avcı da tutuklandı.

Avukatı itiraz etti

Mertcan Avcı, 15 Şubat 2021’deki duruşmada, imza atma yükümlülüğü ve yurt dışı çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı, sanık Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eski eşi Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın da ‘delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme’ cürmünü işlediğini argüman ederek şikayetçi oldu.

Muğla Cumhuriyet Savcılığı, 2 Ekim 2020’de şüpheliler hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Başsavcılık kararı bozdu

Karara yapılan itirazın Muğla Sulh Ceza Hakimliği de kesin olarak reddine hükmetti.

Ailenin avukatı Rezan Epözdemir, Muğla Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kesin kararın Adalet Bakanlığı tarafından kanun faydasına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Başsavcılık, kararı bozarak 4 kuşkulu hakkında iddianame hazırlanmasına karar verdi.

Başka farklı cezalar istendi

Savcılık tarafından hazırlanan yeni iddianamede şüpheliler Selim Avcı, Ayten Avcı, Eda Karagün ile Şükrü Gökhan Orhan’ın ‘kasten öldürme’ sonrasındaki vakit diliminde olay mahalline birlikte gidip, cürüm kanıtlarını yok ederek, gizlediklerine dair haklarında kâfi kuşku bulunduğuna kanaat getirilerek başka farklı cezalandırılmaları talep edildi.

Mahkeme 2 evrakın birleştirilmesine karar verdi

Davanın 24 Ocak 2022’de görülen 9’uncu duruşmasında savcı, mütalaasını açıkladı.

Savcı, Pınar Gültekin’in hayattayken yangına maruz kaldığının oy birliği ile kabul edildiğini belirterek, Cemal Metin Avcı’nın ‘canavarca hisle öldürme’ cürmünden cezalandırılmasını talep etti.

Mertcan Avcı’nın da ‘suç kanıtlarını gizleme ve değiştirme aksiyonunda bulunması’, Cemal Metin Avcı’nın eski eşi Eda Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten ve babası Selim Avcı’nın da ‘suç kanıtlarını yok etmek ve gizlemek’ hatalarından cezalandırılmasını istedi.

Yine tutuklandı

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, isimli denetim kaidesiyle daha evvel hür bırakılan Mertcan Avcı’nın tutuklanması gayesiyle bir sefer daha savcılığa başvurdu.

Mertcan Avcı, 21 Şubat’ta ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme cürmüne iştirakten tutuklandı.

Müebbet mahpusu istendi

Muğla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Cenk Düzgün tarafından hazırlanan iddianamede, Mertcan Avcı’nın, Gültekin’in bulunduğu varildeki yangını önleyecek, sonlandıracak ve ağabeyini engelleyecek hiçbir aksiyonda bulunmadığına yer verilerek, ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme’ hatasına iştirakten ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istendi.

Mahkeme iddianameyi iade etti

İddianame, Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme heyeti, suça direkt tesir edebilecek nitelikteki kanıtların toplanmadan hazırlandığı gerekçesiyle iddianamenin iadesine karar verdi. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ali Cenk Düzgün, iade kararına itiraz etti. Düzgün, itirazında Mertcan Avcı hakkında yürütülen soruşturmada, mevcut datalarla toplanabilecek tüm kanıtların toplandığını, hatanın işlendiği konusunda kâfi kuşku oluşturacak kanıt elde edildiğini anlattı.

Savcılığın itirazı kabul edildi

Savcılığın itirazını kıymetlendiren Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti.

Kararda, itirazın kabulünün münasebeti için “Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Pınar’ın kesin mevt sebebi ile vaktinin belirlenmesi için mevcut datalar bağlamında mümkün olan tüm tespitler yapılarak iddianamenin düzenlendiği kanaati oluştuğundan, yine rapor alınmasının artık mahkemenin takdirinde olduğu, iddianamenin iade kararının yerinde olmadığı kanaatine varılmıştır” denildi.

Mertcan Avcı’ya avukatın itirazıyla 2’nci kere tahliye

Mertcan Avcı’nın tutukluluğuna avukatı tarafından itiraz edildi.

İtirazı pahalandıran Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Avcı’nın mevcut kanıt durumu, tıpkı kanıt durumu ile sanığın tutuklanma taleplerinin reddedilmesi, kaçma kuşkusunun olmaması, isimli denetim önlemlerine uyması nedeniyle itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar verdi.

Anne hakkında dava açıldı

Cemal Metin Avcı’ya 14 Şubat tarihinde görülen davanın 10’uncu duruşmasında, `Seni öldüreceğim, öldüreceğim köpek. Sen niçin orada konuşuyorsun köpek´ diyerek hakarette bulunduğu gerekçesiyle acılı anne Şefika Gültekin hakkında savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, 4 yıl 4 ay mahpus cezası ile cezalandırılması istendi. İddianame, mahkeme tarafından kabul edilerek, anne Gültekin hakkında kamu davası açıldı.

Yeni kanıtlar sunacak

Davanın geçen 11 Nisan’da görülen 11’inci duruşmasında Avcı, mahkemeye yeni kanıtlar sunacağını ve avukatlarının da yeni olduğunu ileri sürüp, duruşmanın ertelenmesini talep etti. Mahkeme heyeti, bunun üzerine Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet ayrıyeten Mertcan Avcı’nın tutuklanması talebinin reddine, isimli denetim koşulunun uygulanmasına ve avukatların ek müddet talebinin kabulüne karar verdi.

12’nci sefer hakim karşısına çıkacaklar

Sanıklar, bugün saat 14.00’te 12’nci defa hakim karşısına çıkacak.

Karar çıkması beklenen duruşmaya, Gültekin’in ailesinin yanı sıra tutuksuz yargılanan sanıkların da katılması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*