Papa’dan davet: Buğdayı ‘savaş silahı’ olarak kullanmayın

Papa, Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan binlerce bireye hitaben yaptığı konuşmada, “Ukrayna’dan buğday ihracatının engellenmesi çok kaygı verici zira bilhassa fakir ülkelerdeki milyonlarca insanın hayatı buna bağlı. Bu sorunu çözmek, kozmik beslenme hakkını garanti altına almak için her türlü uğraşın gösterilmesi için yürekten davette bulunuyorum. Lütfen! Temel besin unsuru olan buğdayı savaş silahı olarak kullanmayın” dedi.

Global besin krizinin kötüleştiğine dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna’nın tahıl ihracatının önündeki pürüzü kaldırmak için bir mutabakata aracılık etmeye çalışıyor.

Batılı önderler ise, Ukrayna’daki limanların kapatılması nedeniyle dünyanın karşı karşıya olduğu krizden Rusya’yı sorumlu tutuyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali mevt ve yıkımın yanı sıra, Batı’nın Rusya’ya ceza olarak tecrit etme teşebbüsüyle tahıl, yemeklik yağ, gübre ve güç fiyatlarını artırarak global büyümeye ziyan verdi.

Papa sık sık işgali ve kan dökülmesini kınadı. Lakin savaşın yol açtığı global besin krizi hakkında birinci defa detaylı olarak konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*