MİT’ten PKK’ya büyük darbe

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) son dönemin en önemli operasyonlarından birine daha imza attı. Terör örgütü PKK-HPG’nin Mahmur-Kerkük-Süleymaniye Saha Genel Sorumlusu “Ahmet Rubar” kod adlı Mehmet Erdoğan etkisiz hale getirildi.

MİT, 2021 yılı itibarıyla PKK Mahmur-Kerkük-Süleymaniye Saha Genel Sorumlusu olarak görevlendirilen Mehmet Erdoğan’ın, terör örgütünün Mahmur Kampı’nda, “Hacı Mirza Ali” adına düzenlenmiş bir sahte kimlikle yaşadığını belirledi. Tespitin ardından sahadan gelen bilgileri dikkatlice değerlendiren MİT, Mehmet Erdoğan’ı odağına alan bir operasyon planladı. Edinilen bilgiye göre, bizzat MİT elemanlarının da yer aldığı bir operasyon ile terörist Mehmet Erdoğan, 21 Mayıs tarihindeki operasyonla etkisiz hale getirildi.

Türkiye’ye yönelik olarak PKK bünyesinde silahlı/bombalı eylemleri yöneten HPG Komuta Konseyi’nin yöneticisi olarak faaliyet gösteren terörist Mehmet Erdoğan, uzun yıllar PKK’nın sözde Hakurk ve Avaşin eyalet sorumlusu olarak görev yaptı. Avaşin ve Hakurk’ta bulunduğu dönemde Türkiye’ye yönelik çok sayıda terör eyleminin bizzat planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak sorumluluk üstlendi. 1990lı yıllarda örgüte katılarak Ağrı Dağı ve İran/Makü-Dambat grupları sorumlusu olan Erdoğan, 2000’li yıllarda da sözde Serhat gücü eyalet sorumlusu olarak çok sayıda terör eyleminin emrini verdi.

Aranıyordu

Örgüte katılmasından bu yana çok sayıda sivil ve askerin şehit edilmesi eylemlerinin talimatını verdiği için “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme” ve “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğü Bozma” suçlarından aranan Mehmet Erdoğan’ın örgütün “kuluçka yuvası” olarak nitelendirilen Mahmur’da öldürülmesi “PKK’ya yerinde bir ağır darbe daha” diye yorumlandı.

‘Biz temizleriz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce terör örgütü PKK’nın Irak’taki önemli merkezlerinden biri olan Mahmur Kampı ile ilgili “Mahmur, Kandil’in kuluçka yuvasıdır” ifadesini kullanmış ve buranın Birleşmiş Milletler (BM) kampı olmasına da dikkat çekerek, “BM temizlemediği takdirde bir BM üyesi olarak biz temizleriz” demişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*