LGS yerleştirme sonuçları ortaya koydu: Ya imam hatip ya özel okul

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihana giren öğrencilerin yüzde 18.31’i imtihanla öğrenci alan okullara yerleşti. Öğrencilerin yüzde 81’den fazlası ise imam hatip ve mesleksel okullardan birini seçmek zorunda kaldı. 

Öğrencilerin büyük çoğunluğu “tercih ettiği” okula yerleşti tahminen lakin seçtiği ve yerleştiği okul, sahiden tahsil görmek istediği, ilgisine, yeteneklerine karşılık veren bir lise çeşidi mü” sorusuna “evet” karşılığını vermek mümkün değil. 

Yerleştirme sonuçlarının ortaya çıkarığı bir diğer gerçek ise imam hatip ortaokulları mezunlarının yaklaşık yarısının imam hatip liselerini tercih etmemesi oldu. 

Eğitim-İş Sendikası Lideri Kadem Özbay, “İlk yerleştirme sonuçlarına nazaran imtihanla öğrenci alan okullara 188 bin 875 öğrenci yerleşmiştir. Öğrencilerin yüzde 81’den fazlası imam hatip, mesleksel okul sarmalına mahkûm edilmiştir. Bu durumun iki sonucu olmaktadır. Kâfi maddi imkanları olmayan öğrenciler ya imam hatip ya da mesleksel eğitime yönlendirilirken maddi imkanları kâfi olan ailelerin çocukları özel okulları tercih etmektedir” dedi. 

Sendikanın LGS yerleştirme sonuçları üzerine hazırladığı raporu açıklayan Özbay, tespitlerini şöyle sıraladı: 

– ÇOCUKLAR GİDEREK BU İMTİHANDAN UMUDUNU KESİYOR: LGS sayılarının en önemli söylediği şey, gençlerimizin bu imtihana ve adaletine itimadı kalmadığıdır. 2022 yılında 8. sınıftan mezun olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’u merkezî imtihana katıldı. 2022 LGS’de sekizinci sınıftan mezun olan 204 bin 509 öğrenci imtihana girmemiştir. Tercih yapan öğrencilerin sayısındaki düşüş de bunun sağlaması olmuştur. 

–  ÖZELDEN ANADOLU’YA: Özel ortaokul mezunlarının neredeyse tamamı Anadolu liseleri, fen liseleri ya da toplumsal bilimler liselerine yerleşti. Özel ortaokul mezunlarının imam hatip lisesini tercih etmemeleri dikkat caziptir. Bu sonuçlar, yalnızca AKP’nin imam hatip dayatmasına boyun eğmemek için binlerce ailenin yemeden içmeden kesip çocuğunu özel okula yolladığının da göstergesidir.

– BİRİNCİ ÜÇ TERCİHİN GÖZDESİ FEN LİSELERİ: Fen liselerine ve toplumsal bilimler liselerine yerleşme oranı yüzde 100, Anadolu liselerine yüzde 99.93, Anadolu imam hatip liselerine yüzde 97.18, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine ise yüzde 94.91 olmuştur. Öğrenciler en çok fen liselerini ve toplumsal bilimler liselerini, en az mesleksel ve teknik Anadolu liseleri ile imam hatip liselerini tercih etmişlerdir.

Doluluk oranları imtihanla öğrenci alan lise cinslerine nazaran incelendiğinde, fen lisesi, toplumsal bilimler lisesi ve Anadolu Lisesi kontenjanlarının büsbütün dolduğu görülmektedir. Anadolu imam hatip liselerinde doluluk oranı geçen yıla nazaran (yüzde 98.27) düşüş göstermiş yüzde 97.18 olmuş. 

Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin doluluk oranı 2021 yılına (yüzde 76.90) nazaran değerli ölçüde yükselmiş yüzde 94.91 olarak hesaplanmıştır. Bu artışı devlet eliyle çocuk işçiliğinin yasal hale getirilmesi olan MESEM’lerin yaygınlaştırılmasına bağlayabiliriz. 

İMAM HATİP MEZUNLARI BİLE İHL’LERİ TERCİH ETMEDİ

Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 42.18’i resmi ortaokul, yüzde 52.59’u ise imam hatip ortaokulu mezunu. Yani imam hatip ortaokulundan mezunlarının yüzde 47.5’i bir imam hatip lisesinde eğitime devam etmek istememiş. İmam hatip ortaokulları mezunlarının yüzde 15.35’i Anadolu liselerine, yüzde 14.38’i mesleksel eğitime, yüzde 10.37’i fen liselerine ve yüzde 2.55’i toplumsal bilimler liselerine yerleşti. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*