Komşularla ticarette amaç büyüttük

Dünyada iş yapış hallerini kökten değiştiren koronavirüs salgınıyla birlikte sekteye uğrayan global ticaret, 2022’de yine canlanmaya başladı. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), daha evvel global ticaretin 2022’nin birinci çeyreğinde 7,7 trilyon dolarla rekor düzeye ulaştığını açıklamıştı. Yayımlanan raporda 2021’in son çeyreğine kıyasla 250 milyon dolarlık artış yaşandığı belirtilmişti. Yılın birinci 6 ayı geride kalırken Türkiye, yakın ve uzak komşularıyla ikili ticarette maksat büyüttü. Türkiye’nin, komşuları Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran, Suriye ve Yunanistan’a yaptığı ihracat, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 25,4 artarak 11,4 milyar dolara çıktı.

YAKIN PAZARLARDA DÖRT KOLDAN ATAK

İran ile ikili ticaret gayesini 7,5 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkartmak isteyen Türkiye, toplam ticaret hacmini 2021’de 23 milyar doların üstüne çıkarttığı İtalya ile 30 milyar dolarlık ticaret amacını koruyor. Arnavutluk ile 853 milyon dolara ulaşan ticaret hacmindeyse gaye, 1 milyar doları yakalamak. Bulgaristan ile Türkiye ortasında 4,5 milyar doları bulan ikili ticaretin 2023’te 8 milyar dolara, Yunanistan ile 5 milyar olan ticaret hacminin iki yılda 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki 4,5 milyar dolarlık ticaret hacminin de 15 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

RUSYA İLE MAKSAT 100 MİLYAR DOLAR

Tahıl koridoru ile hem besin krizini çözen hem de dünyanın en büyük hububat üreticisi Rusya için yaptırımların esnetilmesini sağlayan Türkiye, Karadeniz’in kuzeyindeki komşusuyla ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştırmayı istiyor. Rusya ile Türkiye ortasındaki ikili ticaret hacmi 2021 yılında 32,5 milyar dolar seviyesindeydi. Topraklarının bir kısmı Rusya’nın işgalinde olan Ukrayna ile Türkiye ortasındaki toplam ticaret 7,5 milyar seviyesinde bu sayının 10 milyar dolara çıkartılması hedefleniyor. Türkiye’nin Karadeniz’deki değerli ticaret partnerleri ortasında yer alan Romanya ile ticaret hacmi 10 milyar dolar, bu sayının 2025’te 15 milyar dolara yükselmesi için çalışmalara tartı verildi.

Gürcistan’ın en büyük ticari ortağı Türkiye

Gürcistan ile son yıllarda ikili ticaret hacmini 1,4 milyar doların üzerine çıkaran Türkiye, bu ülkeyle toplam ticaretini 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Son 15 yıldır Gürcistan’ın ticarette en büyük ticaret ortağı olarak göze çarpan Türkiye’nin, olağanlaşma süreci kapsamında, ticari bağlarında yine canlanmaya başladığı Ermenistan ile toplam ticareti, 2021’de 3,8 milyon dolar seviyesindeydi. Türkiye’nin bir öbür hudut komşusu Irak ile ortasında 2019’da belirlenen 20 milyar dolarlık ticaret amacı geçen yıl yakalandı. Türkiye ile Irak Türk yatırımcılar, ticareti 50 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*