Kapadokya’ya ‘Macera Parkı’: CHP’li Gülmez’den ‘İnsanlar burada dilediği üzere yapılaşma yapılaşıyor’ yansısı

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde, Görüme Açık Hava Müzesi ile Kızılçukur Vadisi’nin yollarının kesiştiği yerde, yaklaşık 20 bin metrekarelik alana Excap Turkey isimli ‘Macera Parkı’ inşa ediliyor. CHP Nevşehir Vilayet Lideri Kamil Gülmez, kelam konusu parkın iktidara yakın bir iş insanı ve bir medya işverenin ortak işi olduğuna yönelik duyumlar aldıklarını aktararak şunları söyledi:

“Bu cümbüş merkezinde sabit balonlar, yüksek salıncaklar ve zeplinler olacak. Hatta şöyle denilmekte, 150 metre uzaklıktaki Hospital Manastırı’na çeşitli araçlarla buradan ziyaretler yapılacağı söylenmektedir. Kısaca söyleyecek olursak Kapadokya işgal edilmektedir. Ürgüp’te ve Ortahisar kasabamızda bağlardaki küçük, insanların yapmış olduğu dinlence yerleri yıkılırken bu büyük cümbüş merkezleri ve Mustafa Paşa’nın girişindeki büyük otel; Alan Başkanlığı tarafından kısıtlama getirilmeksizin, beşerler burada dilediği üzere yapılaşma yapmaktadır ve Alan Başkanlığı buna müsaade vermektedir.”

Parkın inşaat çalışmasının sürdüğü bölgeye giden YETERLİ Parti İstanbul Başkanlığı kurucu üyesi Ahmet Faziletli ise “Burada önemli inşaat çalışması var. Milyonlarca yıldan bugüne gelen Kapadokya bölgesi, gördüğünüz üzere inşaat alanına dönmüş vaziyette” dedi.

Erdemli ile birlikte turizmci Adnan Tangüler ve Ürgüp Belediye Meclisi üyesi Hüseyin Sevindik de bölgeye yapılan bu park hakkında bilgi verdi. Tangüler, son iki yıldır binlerce bağ meskeninin kayalara yakın olduğu için yıkıldığını lisana getirerek, “Buranın ne farkı var? Niçin buraya torpil geçiliyor? Üstüne, bakın beton dökülüyor. Kapadokya kayalıklarını beton ile bağdaştırabilmek kimin haddi? Balona bindiğiniz vakit çok berbat bir manzara doğal ki. Süslü Kapadokya kayalıklarının çabucak tabanında böylesi betonarme binaların üstünü yuvarlak yapınca tabiata uyumlu mu oluyormuş” diye sordu.

“BURAYI KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Sevindik de rant alanlarının Alan Başkanlığı hudutları dışında bırakıldığını kaydederek, “Burası, Birleşmiş Milletler’in UNESCO çerçevesinde korunan, devlet olarak imza koyduğumuz, burayı müdafaa taahhüdünde bulunduğumuz bir bölge. Olmazsa olmaz. Yani ne demektir; ‘ben burayı korumazsam dünyadan dışlanırım’ demek üzere bir durum. Bizim meclisin de üzerinde bir sorun. Biz, burayı korumak zorundayız” dedi. “Maalesef bir rant devri yaşanıyor” diyen Sevindik, alanın korunması gerektiğin söz etti.

Eğlence parkının sitesinde yer alan bilgiye nazaran; bölgede Excap balonu, zipline, insan sapanı, dev salıncak ve çocuk parkurları, restoranlar, otopark olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*