Kalorisi Düşük Ve Çok Lezzetli, Kalsiyum Ve Fosfor Açısından Güçlü Bu Mevsim Zerzevatları İle Yaza Fit Girin

Artık bahar mevsiminin kalbine girmiş bulunuyoruz. Aslında yılın bu vakti bize güneşin birinci ışıklarını vermenin yanı sıra kuşkonmaz, agretti, çilek ve hindiba üzere meyve ve sebzelerin lezzetli örneklerini de sofralarımıza getiriyor. Bunların hepsi, bilmeye bedel bedelli ölçüde lif, vitamin ve besin içerir. Bu nedenle bugün bu ayın tipik eserlerinden birinden bahsediyoruz. Aslında, bu bahar çiçeklerinin kalorisi düşük fakat tadı güçlü, her yemeği süslemek için kusursuz. Ne olduklarını ve onları ustalıkla nasıl hazırlayabileceğimizi öğrenelim.

KABAK ÇİÇEĞİ NASIL PİŞİRİLİR?

Kabak çiçekleri, kabak bitkilerinin büyük, yenilebilir çiçekleridir. Ülkemizde bilhassa Ege Bölgesinde kabak çiçeklerinden hem lezzetli hem de güzel görünümlü dolmalar yapılır. Bunlar çeşitli hallerde kullanılabilir. Birden fazla insan onları meze olarak sever. Bunlar bir tavada yahut fırında pişirilebilir, ayrıyeten bol ölçüde yağda kızartılabilir. Fakat hem risotto hem de makarna için birinci yemeklerde de kullanılabilirler. Alternatif olarak kusursuz bir garnitür de olabilirler. Bunları bir tavada yağ ve taze soğan ile soteleyin ve badem dilimleriyle süsleyin. Yahut hem taze mantı hem de tuzlu turtalar için hassas bir dolgu olabilirler. Ayrıyeten kabak çiçekleri dondurucuda saklanabilir, konservesi ya da turşusu yapılabilir hatta kurutulmuş olarak da kullanılabilir.

KALORİSİ DÜŞÜK VE ÇOK LEZZETLİ, KALSİYUM VE FOSFOR AÇISINDAN GÜÇLÜ BU MEVSİM ZERZEVATLARI İLE YAZA FİT GİRİN

Artık de besin bedellerinin ne olduğunu öğrenelim. Lif ve su açısından doğal olarak varlıklı olduklarından çok az kalori içerirler. Aslında, her 100 gr için 12 kalori içerirler. Ayrıyeten, bileşimleri onları kabızlığa karşı eksiksiz müttefikler yapacaktır. Ayrıyeten büsbütün kolesterol içermezler ve bu nedenle bu cins meseleleri olanlar tarafından da tüketilebilirler.

KALSİYUM VE POTASYUM İÇERİYOR

Çok hafif olduklarından, natürel ki kızartılmamaları şartıyla, kilo verme diyet için geçerli bir yardımı temsil edebilirler. Ayrıyeten birçok besin içerirler. En dikkate paha olanı mutlaka kalsiyum ve potasyumdur. Birincisi iskeletimizin ve dişlerimizin sıhhati için kıymetlidir. İkincisi ise bedenin güç sistemlerini düzenlemek için gereklidir. Aslında eksikliği, sistemsiz kalp atışı ve kas zayıflığı üzere önemli sonuçlara yol açabilir. Son olarak, tıpkı vakitte zayıflamaya karşı eksiksiz olan uygun bir C vitamini varlığına sahiptir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*