İtalya Başbakanı Draghi’nin sunduğu istifa reddedildi

İtalya’da siyasi kriz patlak verdi. Başbakan Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), hükümetin hazırladığı ekonomik yardım paketi için parlamentoda yapılacak olan oylamayı boykot etti.

Boykot’un akabinde Draghi, ilerleyen saatler istifasını Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya sundu. 

İTALYA CUMHURBAŞKANI İSTİFAYI REDDETTİ

İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Draghi’nin istifasını reddetti.

Draghi kabineye verdiği demeçte, “Bu akşam cumhurbaşkanına istifamı sunacağım. Bu hükümeti destekleyen ulusal birlik koalisyonu artık yok” dedi.

BOYKOT EDİLEN YARDIM PAKETİ SENATO’DAN ONAY ALDI 

Hükümetin, Ukrayna-Rusya Savaşı artan güç fiyatlarıyla gayret için hazırladığı yaklaşık 23 milyar euro kıymetindeki ekonomik yardım paketi parlamentonun üst kanadı Senato’da oylandı. Koalisyon hükümetinin ortaklarından M5S, kelam konusu yardın paketinin kâfi olmadığını öne sürerek oylamayı boykot etti. Yardım paketi oylamasına 211 senatör katılırken, 39 “Hayır” oyuna karşılık 172 “Evet” oyuyla yardım paketi Senato tarafından onaylandı.

ERKEN SEÇİME GİDİLEBİLİR

Analistler, yardım paketine yönelik muhalefetin ideolojik değil, parti içi uyuşmazlıkların bir sonucu olduğunu savundu. İtalya’da Haziran 2023’te yapılması planlanan genel seçimlerin Draghi’nin istifası sonrası erkene çekilebileceği söz edildi.
Şubat 2021den bu yana vazifede olan Draghi, M5S’nin dayanağı olmadan da İtalya parlamentosunda çoğunluğu elinde tutuyor.

 

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*