Instagram NFT’ler için geri sayımı başlattı!

Söz verildiği gibi NFT‘ler yakında Instagram‘a geliyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, uygulamanın bu hafta kullanıcıların profillerinde değiştirilemez tokenleri göstermeleri için bir yol test etmeye başlayacağını söyledi. “Yalnızca meta veri deposu ve Reality Labs çalışmalarımızda değil, aynı zamanda uygulama ailemizde de NFT’ler için derlemeye başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda şunları söyledi: “İçerik oluşturucuların ve koleksiyonerlerin NFT’lerini gösterebilmeleri için dijital koleksiyon ürünlerini Instagram’da test etmeye başlıyoruz.”

Instagram NFT’ler için geri sayımı başlattı!

Benzer bir özellik yakın gelecekte Facebook’a geliyor ve Meta, Messenger ve WhatsApp gibi diğer uygulamalarında NFT’leri etkinleştirmeyi düşünüyor. Ayrıca çalışmalarda, insanların artırılmış gerçeklik kullanarak Instagram Hikayelerinde 3D NFT’leri görüntülemesi için bir yol var. Zuckerberg, bu özelliğin Spark AR üzerine inşa edileceğini ve kullanıcıların “dijital sanatı fiziksel alanlara yerleştirmesine” izin vereceğini söyledi.

Hafta sonu CoinDesk’ten gelen bir rapor, Instagram‘ın bu hafta uygulamada değiştirilemez tokenleri test etmeye başlayacağını öne sürdü. Bir Meta sözcüsü, Engadget’e, ilk başta Ethereum ve Polygon blok zincirlerinden NFT’lerle entegrasyona izin vereceğini, ardından Solana ve Flow’un takip edeceğini doğruladı. Uyumlu üçüncü taraf cüzdanlar Rainbow, MetaMask ve Trust Wallet olacak. Coinbase, Dapper ve Phantom desteği daha sonra sunulacak.

Instagram başkanı Adam Mosseri, NFT entegrasyonlarının nasıl çalışacağına daha fazla ışık tuttu. Kullanıcılar oluşturdukları veya satın aldıkları NFT’leri kendi özet akışlarında, Hikayelerinde ve mesajlarında paylaşabilecekler. ABD’de çok az sayıda insan başlangıçta bu özelliklere erişebilecek.

Mosseri ayrıca, NFT’ler ve blok zinciri gibi Web3 teknolojisinin merkezi olmayan doğası ile Instagram’ın merkezi bir platform olduğu gerçeği arasındaki kopukluğu da kaydetti. “Küçük başlamamızın nedenlerinden biri, topluluktan öğrenebileceğimizden emin olmak istemek ” ifadelerini kullandı. Merkezi bir platform olmamıza rağmen, bu dağıtılmış güven ve dağıtılmış güç ilkelerini nasıl kucaklayacağımızdan emin olmak istiyoruz.”

Mosseri, kullanıcıların Instagram’da “dijital bir tahsilat yayınlama veya paylaşma ile ilgili” herhangi bir ücret ödemesine gerek olmayacağını söyledi. Duyurusunda, NFT’lerin bir dizi içerik oluşturucunun platformda geçimini sağlaması için bir yol sağlayabileceğini öne sürdü. Bu, kullanıcıların bir noktada onları doğrudan Instagram’da satın alıp satabileceklerini gösteriyor. Zuckerberg, içerik oluşturucuların sonunda uygulamada NFT’leri de basabileceklerini söyledi. Engadget, daha fazla ayrıntı için Meta ile iletişime geçti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*