IMF: Avrupa’da faturaların yükünü tüketiciler üstlenmeli

IMF, güç kriziyle boğuşan Avrupa hükümetlerinin artan fatura maliyetlerini tüketicilere yansıtması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa hükümetlerini geniş tabanlı finansal dayanakla bölgenin berbata giden güç krizine müdahale etmemeleri konusunda uyardı.

IMF takviye paketlerinin yerine güç tasarrufunu teşvik etmek ve yeşil güce geçişi hızlandırmak için yüksek fiyatların yükünü tüketicilerin üstlenmesi gerektiğini belirtti.

‘FATURALARI TÜKETİCİLER ÜSTLENMELİ’

CNBC’nin haberine nazaran IMF çarşamba yaptığı açıklamada hükümetlerin, gayesi muhakkak dayanaklarla en savunmasız haneleri muhafazaya çalışması gerektiğini söyledi.

Washington merkezli kurum, tüm tüketicileri artan maliyetlerden muhafazayı amaçlayan mevcut siyasetlerin Avrupa ekonomilerini ezeceğini ve güç dönüşümünden caydıracağını tabir etti.

Dün IMGBlog’da yayımlanan raporda, “Hükümetler ticaret hadleri şokundan kaynaklanan gerçek ulusal gelir kaybını önleyemez. Güç tasarrufunu ve fosil yakıtlara geçişi teşvik etmek için yakıt maliyetlerindeki artışın tamamının son tüketicilere yansımasına müsaade vermeliler” sözleri yer aldı.

‘MEVCUT SİYASETLERLE FİYATLAR ARTACAK’

Avrupalı siyaset yapıcılar şimdiye kadar Rusya-Ukrayna savaşı sonrası kıta genelinde yükselen güç maliyetlerinin darbesini yumuşatmak için kapsamlı fiyat denetimleri, sübvansiyonlar ve vergi indirimleri uyguladı.

Ancak IMF bu çeşit kapsamlı dayanakların kimi hükümetlere bu yıl GSYİH’nın iddiası yüzde 1,5’ine mal olacağı ve dolasıyla fiyatların artmaya devam edeceği konusunda uyardı.

Washington merkezli kurum bu nedenle geniş tabanlı dayanaklar yerine bilhassa fiyat artışlarına karşı en savunmasız pozisyonda yer alan fakir hanelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

‘EN SAVUNMASIZLAR KORUNMALI’

Rapora nazaran gelir dağılımı açısından en alttaki yüzde 20’lik kesim için maliyetleri dengelemek hükümetlere 2022’nin tamamı için ortalama GSYİH’nın yüzde 0,4’ünden daha aza mal olacak. Yüzde 40’lık kesim içinse maliyet GSYİH’nın yüzde 0,9’u oranında olacak.

Öte yandan Rusya’nın doğalgazı bütünüyle kestiği durumda kısa vadeli fiyat artışına karşı kimi işletmelerin desteklenmesinin uygun olduğu belirtildi. Fiyatların birkaç yıl daha yüksek kalması beklendiğinden, işletmeleri desteklemek için vaziyetin “genel olarak zayıf” olduğu da eklendi.

PETROL DEVLERİ REKOR YARAR AÇIKLIYOR

IMF’nin yorumları, Avrupa ülkelerinin Rus gücüne bağımlılığı azaltmanın yollarını aradığı sırada geldi. geliyor.

Bununla birlikte güç devleri, rekor seviyede kârlar bildiriyor. BP salı günü 14 yılın en yüksek kârını açıkladı. ABD merkezli petrol devleri ExxonMobil ve Chevron da 31 Temmuz’da, yükselen güç fiyatlarıyla ikinci çeyrekte rekor seviyede kâr açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, çarşamba günü petrol ve gaz şirketlerini güç krizinden açıkça vurgun yaptıkları için eleştirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*