İktidar ve muhalefetin ortaklaşa çıkardığı Diyanet Akademisi Maddesi’nin ziyanı büyüyor: Medreselere acil yol açtılar

İktidar ve muhalefetin ortak oylarıyla çıkarılan “Diyanet Akademisi Yasası”nın akabinde Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı beldesinde “Şeyh Ahmed Şorşibi Külliyesi” ismi altında medrese açılışı yapıldı. 

Medresenin açılış merasimine, Hizbullah’a yakın HÜDA PAR Genel Yönetim Konseyi üyesi Şeyhmus Tanrıkulu, AKP eski Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu katıldı. Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Vazifelisi Rıfat Ablay’ın Kuran tilavetiyle başlayan merasimde, dualar okundu. Açılışta, kendisine pir dedirten Fatih Önal, “Medreseleri koruma etmek İslamın saf ve pak ilim kaynaklarını koruma etmek demektir. Medreseleri yaşatmak ve koruma etmek ise onları ilim talebeleriyle şenlendirmekle mümkündür. Öte yandan medreselerin eğitim müfredatını çağın gereksinimlerine nazaran güncellemek ve medreselerin fiziki kurallarını daha elverişli hale getirmek için de çok uğraş sarf etmek gerekmektedir” diye konuştu.

‘FEDAKÂRLIK LAZIM’

Yolları kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce açılan medresenin açılışında bir konuşma yapan Abdülkuddus Yalçın da alimlerin canlarıyla ve başlarıyla gayret ettiklerini belirtti. Kendisine “ittihadi ulema üyesi, molla” sıfatlarını veren Abdülkuddus Yalçın, “Eğer medreseler yoksa İslam koruma edilemez ve cehalet yeryüzünü sarar. Bundan ötürü ehli küfür bir memlekete saldırdığında istikametini evvel medreselere çeviriyor ve yok etmek istiyor” dedi. Yalçın, şunları söyledi:

“Alimlerimiz mağaralarda, ahırlarda, çöllerde, dağlarda derslerine devam ettiler. Şehit edildiler, başları kesildi ve halkın ortasında kıymetsizleştirilmek istendiler. Tekrar de derslerini terk etmediler. Tahminen onların çabalarından ve fedakârlıklarından ötürü Allah bu hoş günü bize gösterdi ve bir medrese açılışı için toplandık. Medreselerin ihyası için önemli bir biçimde çalışmamız gerekiyor. Hayırseverler ve gençlerimizin bu mevzuda fedakârlık yapmaları lazım.”

Geçtiğimiz ilkbaharda TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen Diyanet Akademesi Yasası’yla medreselerin yine açılmasına imkan tanınmıştı. Kelam konusu yasa, iktidar ve muhalefet partilerinin oylarıyla geçmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*