Hukukçu Eminağaoğlu, Erdoğan’ın ‘alkol ve sigara’ açıklamasına reaksiyon gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alkollü içki ve sigaradaki vergilere ait “Devamlı artırıyoruz. Hem suluda artırıyoruz hem sigarada artırıyoruz. Aç sefil geziyor, rakıyı birayı almaktan geri durmuyor” açıklaması, “açlık itirafı” ve “yaşam şekline müdahale” tartışması yarattı.  

Resmi enflasyon yüzde 70’e ulaşırken, alkollü içki ve sigaradan alınan ÖTV de arttı. ÖTV gelirlerinde içkinin hissesi son 15 yılda ikiye katlandı. 2021’deki ÖTV gelirlerinin yüzde 11,1’ini alkollü içkilerden alınan vergiler oluşturdu. 

“MÜDAHALEYİ İTİRAF ETTİ”

Cumhuriyet’e konuşan Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Lideri Eminağaoğlu, “Devletin gençleri alkol düşkünlüğünden korumak noktasında gereken tedbirleri alma vazifesi var. Bu misyon, kuşkusuz bir yasaklama halini içermiyor” dedi. 

Erdoğan’ın açıklamasının, “kişilerin özel hayatına, yani dokunulmaz nitelikteki temel hak ve özgürlüklere çok açık bir müdahale niteliğinde olduğunu” vurgulayan Eminağaoğlu, “Anayasa’nın 72. unsuru uyarınca, vergide adalet prensibi temel olmasına karşın içki ve sigaradan alınan vergilerde bu prensibin ihlal edildiği, vergi oranının tüketim ve özel yaşama çok açık bir müdahale niteliğinde olduğu da Erdoğan tarafından ayrıyeten itiraf edilmiştir” tabirlerini kullandı. 

“ÇATIŞMACI KİMLİK”

Erdoğan’ın her hususta özgürlüklerden ne kadar uzakta olduğunun ve özgürlüklerle çatışmacı kimliğinin ortaya çıktığını belirten Eminağaoğlu, “Şeriat ile yönetilen toplumlarda alkolün yasak olduğunu gözetirsek, cumhurbaşkanı her seferinde, her bir husus vesilesiyle içindeki bu hasreti dışa vuruyor. Laik ve demokratik cumhuriyete tersliğin odağı olan AKP, genel lideri yoluyla, bu hareketlerini artırarak sürdürüyor” diye konuştu. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*