Doğum denetimi de zamlandı

Cinsel sıhhat ve üreme sıhhati eserleri kondom ve doğum denetim haplarının fiyatları, yılbaşından bu yana yüzde 35 zamlandı.

İğneden ipliğe gelen artırımlardan doğum denetim yolları de nasibini aldı. Cinsel sıhhat ve üreme sıhhati eserleri kondom ve doğum denetim haplarının fiyatları, yılbaşından bu yana yüzde 35 zamlandı.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, doğum denetim formüllerine erişimde yaşanan dertler için TBMM’de araştırma komitesi kurulmasını istedi. Ünsal, “Doğum denetim metotlarında yaşanan fahiş artış, vatandaşın doğurmama hakkını engelleyecek düzeye ulaştı. Bu durum hastalıkların bulaşmasına da sürat kazandıracak” dedi.

Ünsal, doğum denetim usullerine erişimde yaşanan külfetleri Meclis gündemine taşıdı. Son devirde resmi enflasyonun üzerinde zamlanan doğum denetim usullerine pek çok vatandaşın ulaşmakta sorun yaşadığını belirterek, kanunla müdafaa altına alınan doğum denetimi hakkının tüm vatandaşlar için ulaşılabilir kılınması gerektiğini belirtti. Ünsal, HIV ve HPV üzere cinsel yolla bulaşan ve prezervatif kullanımıyla engellenebilecek enfeksiyonların yayılma suratında yaşanan artışın da hızlanabileceği ihtarında bulundu.

İKTİDAR ZORLAŞTIRDI

İktidarın, doğum denetim yollarına erişimi şuurlu bir siyaset ile zorlaştırdığını tez eden Ünsal” İktidar, şuurlu olarak halkın kıymetli bir kısmının özel hayatına direkt müdahale etmektedir” dedi.

Ünsal Aile Sıhhat Merkezlerinin (ASM) de aile planlaması ve doğum denetim idaresi konusunda son derece yetersiz kaldığını belirterek ‘’Hazır bulunması gereken doğum denetim hapları ve kondomlar ASM’lerin birçoğunda yoktur. Bu da çağdışı, fonksiyonsuz ve sıhhate ziyanlı doğum denetim metotlarına yönelimi arttırmaktadır” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*