Dicle Irmağı’nda boğulan 3 lise öğrencisi 3 başka vilayette defnedildi

Vali Aydın Arslan Fen Lisesinde yatılı okuyan ve Sur ilçesi Bağıvar Mahallesi’nde girdikleri Dicle Irmağı’nda akıntıya kapılarak boğulan Osman Yetişgin, Enes Can ve Yunus Vural’ın cenazesi, Diyarbakır İsimli Tıp Kurumundaki otopsinin akabinde ailelerine teslim edildi.

3 kız kardeşi bulunan 10. sınıf öğrencisi Osman Yetişgin’in (16) cenazesi Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde kılınan namazın akabinde Karabehlülbey Mezarlığında gözyaşları ortasında toprağa verildi.

 “4 SEFER TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU”

Wushu ulusal kadro antrenörü Nimet Kalkan, AA muhabirine, 11 yıldır Silvan Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde wushu antrenörü olarak misyon yaptığını belirterek Osman Yetişgin’in de yaklaşık 9 yıldır Halk Eğitim Merkezi bünyesinde wushu atleti olarak eğitim gördüğünü söyledi.

“9 yılda 4 sefer Türkiye şampiyonu oldu. Bir sefer Türkiye ikinciliği, bir kere de Türkiye üçüncülüğü elde etti. Güneydoğu bölge şampiyonalarında tekraren birincilik elde etti. Spor mesleğinde başarılı olduğu üzere eğitiminde ve okulunda da başarılı bir öğrenciydi.” tabirlerini kullanan Kalkan, öğrencinin muvaffakiyetinden ötürü fen lisesini kazandığını belirtti.

Kalkan, öğrencisi Yetişgin’in son olarak bir ay evvel yanına gelip, tabip olmak istediğini söylediğini aktararak bunun üzerine öğrencisine, “Sana inanıyorum, amacına ulaşacaksın.” dediğini kaydetti.

Yetişgin’in 2023’te tekrar Türkiye şampiyonu olup Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkeyi temsil etmek için çok çalışacağını söz ettiğini anlatarak, “Çok başarılı bir öğrencimizdi. Kaybettiğimizden ötürü büyük bir keder içerisindeyiz. Allah’tan rahmet, ailesine de başsağlığı diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

12. sınıf öğrencisi Enes Can’ın (17) cenazesi de memleketi Şırnak’ın İdil ilçesine getirildi. Can ailesinin 8 çocuğundan en küçüğü olduğu öğrenilen Enes Can’ın cenazesi kılınan namazın akabinde Yeni Mahalle Pir Hasan Mezarlığında gözyaşları ortasında toprağa verildi.

5 kardeşi olduğu öğrenilen 10. sınıf öğrencisi Yunus Vural’ın (16) cenazesi ise memleketi Mardin’in Mazıdağı ilçesine getirildi. Vural’ın cenazesi kılınan namazın akabinde Gündoğan Mahallesi Mezarlığında defnedildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Bağıvar Mahallesi’nde 4 lise öğrencisi, Dicle Irmağı’na girmiş, öğrencilerden 1’i kıyıya ulaşmayı başarırken, 3’ü akıntıya kapılmıştı.

Vatandaşların yardımıyla sudan çıkarılan 3 lise öğrencisi, kaldırıldıkları Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde müdahaleye karşın kurtarılamamıştı.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*