Çavuşoğlu: Blöf yapmıyoruz, ABD’yi de uyardık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündemi kıymetlendirdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusunu kıymetlendiren Çavuşoğlu, “Bir an evvel üye olmak istiyorlarsa beklentilerimizi karşılamalılar, bunları husus madde kendilerine sunduk” dedi.

DOĞU AKDENİZ BİLDİRİSİ

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de hakça paylaşımdan yana olduklarını tabir ederek, “Kimse bizi dışlamasın. Bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok dedik. Teknik kısmı bakanlar görüşür” tabirlerini kullandı.

Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınması konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Bunun tek ekonomik güzergahının Türkiye olduğunu söyledik” dedi.

İSRAİL’LE BÜYÜKELÇİ ATANMASI KONUSU

İsrail ile karşılıklı büyükelçi atanıp atanmayacağı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in Türkiye’ye geleceğini ve bu bahsin o vakit görüşüleceğini söyledi.

“BLÖF YAPMIYORUZ”

Yunanistan’ın adaları silahlandırmasına da reaksiyon gösteren Çavuşoğlu, “Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz. ABD’nin istikrar siyasetinde sapma görüyoruz, uyarıyı da yaptık” dedi.

MÜMKÜN SURİYE OPERASYONU

Terörle gayret konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Teröristler saldıracak diye bekleyemeyiz, gereğini yapmalıyız” diye konuştu.

ABD’nin mutabakata uymadığını söyleyen Çavuşoğlu, “30 kilometreyi terörden temizleme kelamını tutmadın, o vakit temizle” halinde konuştu.

DETAYLAR GELİYOR…

KAYNAK: TRT HABER

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*