Bursa’daki canlı bomba saldırısı davasında mütalaa açıklandı

‘Sultan Yıldız’ isminde uydurma kimlik kullanan Eser Çali isimli terörist, 2016 yılında Bursa merkezde bulunan tarihi Ulu Cami’nin batı girişi kısmında üzerindeki bomba düzeneğini patlatmıştı.

Hain taarruz sonucu ise bölgedeki 13 vatandaş yaralanmıştı.

6 kuşkulu tutuklandı; 3’ü tahliye oldu

Teröristin örgüt irtibatlarının ortaya çıkarılması maksadıyla başlatılan soruşturma kapsamında Bursa, Mardin, Şanlıurfa, İzmir, İstanbul ve Afyonkarahisar’da 17 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 11’i, savcılıktaki sorgularının akabinde salıverilmiş, Emine ve kardeşi Tuba Kızıl ile Ümmü Gülsün Meşe, Zekiye Zarka, Mithat Tunç ve İsa Casim sevk edildikleri hakimlikçe tutuklanmıştı. Sanıklardan Zarka birinci celsede, Tuba Kızıl ile İsa Casım ise sonraki duruşmalarda tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakılmıştı.

Mütalaa açıklandı

Sanıklar bugün Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Haklarında verilen karar Yargıtay tarafından bozulan ve belgeleri birleşme talebiyle mahkemeye gönderilen tutuklu sanıklar Emine Kızıl, Ümmü Gülsün Meşe ve Mithat Tunç, cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanık avukatları ile kimi sanık yakınları ise mahkeme salonunda hazır bulundu. Sanık Emine Kızıl, ailesiyle yaşadığı problemlerin akabinde 2014’te Diyarbakır’a gittiğini aktardı.

“Toplumsal çalışma eğitimlerine katıldım”

“Gençlerin yürüttüğü toplumsal çalışma eğitimlerine katıldığını” ileri süren Kızıl, bunun terör örgütü PKK ile temaslı olup olmadığını bilmediğini tez etti. Bağlantıda olduğu bir kişi tarafından Bursa’da bir adrese muhtaçlık duyulduğunun belirtilmesi üzerine daha evvelden tanıdığı Ümmü Gülsün Meşe’den yardım istediğini anlatan sanık, onun da kendisine Mithat Tunç’u söylediğini lisana getirdi.

Kızıl, bu adrese gidecek kişi için kendisine birtakım eşyalar gönderildiğini, bunların eğitim malzemesi olduğunu düşündüğünü ileri sürdü. Bu eşyaları götürmesi için Meşe’ye, Sultan isimli akrabasının eşyaları olduğunu ve onun eşyaları Tunç’un konutundan alacağını söylediğini belirten Kızıl şöyle devam etti:

“Ben bu çantayı olağanda kendim Bursa’daki adrese götürecektim. Ümmü Gülsün’ün kendi yaz okulu için Bursa’ya gideceğini öğrenince kendim gitmekten vazgeçtim. Küçük 2 kutunun bulunduğu poşeti Ümmü Gülsün’e verdim. ‘Benden bahsetme’ diye bir şey söylemedim. O da akrabamın yardım talebinde bulunacağını düşündüğü için farklı bir şey sormadı. Poşeti alıp valize koydum, içerisine de kıyafet, çarşaf koydum. Valizi Ümmü Gülsün’e verdim. O Bursa’ya götürdü. Ben oradan Afyon’a meskenime gittim.”

“Terörle kontağı olabileceğini düşünmedim”

Sanık Ümmü Gülsün Meşe de 19 yaşında üniversite öğrencisiyken meydana gelen olayın akabinde hayatının altüst olduğunu söz etti. Kızıl’ın kendisini bulduğunu ve onu dindar biri olarak gördüğünü anlatan sanık, “Gözaltına alındıktan sonra nasıl bir olaya bulaştırıldığımı anladım. Emine’nin o kadar sıradan bir hayatı vardı ki bir terör örgütüyle ilişkisi olabileceğini düşünemedim. Bugün diğerlerinin tercihleri yüzünden burada oturuyorum. Ben bu olayın en büyük mağdurlarından biriyim.” dedi.

Örgüt üyesi olmadığını ileri süren sanık, gözaltına alındıktan sonra olayın bir an evvel çözülmesi için bildiği her şeyi anlattığını, bu sayede polislerin Emine Kızıl’a ulaştığını lisana getirdi. Bursa’ya götürdüğü kutularda ne olduğunu bilmediğini ileri süren Meşe, Kızıl’ın “ilahiyat okuyan bir akrabasının eşyaları olduğunu” belirtmesi üzerine merak duymadığını savundu.

Talep edilen cezalar

AA’nın haberine nazaran Cumhuriyet savcısı, temel hakkındaki mütalaasında sanık Emine Kızıl’ın, “tasarlayarak taammüden öldürme” ve “yangın, su baskını, tahrip, batırma yahut bombalama ya da nükleer, biyolojik yahut kimyasal silah kullanmak suretiyle taammüden öldürme” hatalarından 2’şer sefer ve “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” cürmünden cezalandırılmasını istedi.

Savcı, Ümmü Gülsün Meşe’nin de “tasarlayarak taammüden öldürme” ve “yangın, su baskını, tahrip, batırma yahut bombalama ya da nükleer, biyolojik yahut kimyasal silah kullanmak suretiyle taammüden öldürme” hatalarından 2’şer sefer, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “tehlikeli hususların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi”, “müşterek faillik suretiyle suça iştirak” hatalarından, sanık Mithat Tunç’un ise “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” kabahatinden cezalandırılmasını talep etti. Sanıkların ve avukatların mütalaaya karşı mühlet talebini kabul eden mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianame

İddianamede teröristin, silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın, metropollerde canlı bomba usulü aksiyonlarda bulunan TAK yapılanmasının talimatları doğrultusunda saldırıyı gerçekleştirdiği, sanıklardan Emine Kızıl’ın da canlı bomba aksiyonu için Mardin’in Kızıltepe ilçesine giderek kendisine teslim edilen patlayıcı maddeyi paketleyip valiz içinde Afyonkarahisar’a getirdiği, akabinde bunun Bursa’daki hücumda kullanıldığı aktarılmıştı. Ümmü Gülsün Meşe ve Mithat Tunç’un ise patlayıcının teröriste ulaştırılmasına ve Bursa’da saklanmasına yardımcı oldukları tabir edilmişti.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Silahlı terör örgütlerine silah sağlama”, “Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs”, “Mala ziyan verme” ve “İbadethanelere ve mezarlıklara ziyan verme” kabahatlerinden yargılanan tutuklu sanıklardan Emine Kızıl, ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 77 yıl 1 ay mahpus cezası ile 33 bin 320 lira para cezası, Ümmü Gülsün Meşe, ağırlaştırılmış müebbet ve toplamda 57 yıl 6 ay 15 gün mahpus cezası ile 760 lira para cezası, Mithat Tunç da 8 yıl 9 ay mahpus cezasına mahkum edilmişti. Tutuksuz yargılanan 3 sanığın beraatine, firari sanığın evrakının ayrılmasına karar verilmişti.

İstinaf talebinin akabinde Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararı ile sanıklar hakkında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” cürmünden yöntemine uygun olarak açılmış dava olmadığından Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilerek dava açılmasının temin edilmesi isteminde bulunulmuştu. Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinin müzekkeresi ile sanıklar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulması üzerine Başsavcılık, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” hatasından birleştirme talepli dava açmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*