Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,78 düştü

Küresel petrol piyasasının referans bedeli olarak kabul edilen Brent petrolün varilinin fiyatı, öbür tüm fiyatlamalar için kıymet taşıyor.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,78 azaldı

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda dün 96,82 dolara kadar yükselmişti. Brent petrolün varil fiyatı, günü 96,65 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.39 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,78 düşüşle 95,90 dolar oldu.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 90 dolar

Aynı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 90 dolardan alıcı buldu.

Talebe yönelik belirsizlik sürüyor

Fiyatlardaki düşüşte, global petrol talebine ait belirsizlikler tesirli oldu. Global ekonomik resesyon telaşları de talep görünümünü olumsuz etkileyen öteki bir öge olarak fiyatları aşağı istikametli baskılamaya devam ediyor.

Çin’de petrol talebinin korkulduğu kadar gerilemeyeceği beklentisi doğdu

Öte yandan, Çin’de beklenenden daha güçlü gelen ticaret bilgileri ise ülkede petrol talebinin korkulduğu kadar gerilemeyeceği beklentilerine yol açtı. Çin’in petrol ithalatı temmuzda bir evvelki aya nazaran artış kaydetti lakin mevsimsel bazda devam eden koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle zayıf kaldı.

Destek ve direnç konumu

Brent petrolde teknik olarak 96,88 ile 97,30 dolar aralığının direnç, 96,46 ile 96,04 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*