Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 akademisyen vazifesinden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgi süreç kısmında gerçekleştirilen dönüşüme karşı çıkan hareketçi Üniversite vazifelisi ve akademisyenler, sistemi aksatmak ismine yasa dışı yollara başvuruyor.

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), birtakım medya mecralarında yer alan “BÜ’de şahsî bilgilerin özel şirketlerin kullanımına verildiği” iddialarının gerçeği yansıtmadığını, hiçbir data kaynağının üçüncü kişi yahut kurumların erişimine açık olmadığını duyurdu.

“BAZI DOKÜMANLAR İŞÇİDEN BASKI İLE ALINMIŞTIR”
Açıklamada, kelam konusu savları lisana getiren bireylerle ilgili de şu sözlere yer verildi:

“Bu gerçek dışı argümanları lisana getiren ve üniversitemizin Bilgi Teknolojileri Heyeti ismine hareket ettiklerini tez eden bir küme akademisyen, 10 Haziran Cuma günü, öbür heyet üyelerinin bilgisi olmaksızın, Daire Başkanlığı ile bağlantıya geçmeden ve de resmi kanallardan bilgi talep etmeden, üstelik üniversitemiz yöneticilerinin Kandilli Bilim, Teknoloji ve Araştırma binasının açılış merasiminde olduğu bir anı kollayarak Bilgi Süreç işçimizi sorgulamış, tehdit ile korkutmaya çalışmış ve kuruma ilişkin birtakım evrakları işçiden baskı ile almıştır.”

Açıklamada, olayla ilgili isimli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

PERSONEL ARACILIĞIYLA PROPAGANDA MAİLİ

Geçtğimiz hafta kandilli açılışı esnasında bilgi süreç binasını basan 4 öğretim görevlisinin evrakları gasp etmesinin akabinde, açılan soruşturmayı sekteye uğratmak maksadıyla üniversitede işbirliği yaptıkları işçi tarafından kurum maili vasıtasıyla yetkisiz bir halde tüm kurum üyelerine propaganda hedefiyle mail gönderildi. Bu çalışanın hakkında soruşturma başlatılan Prof. Dr. Tuna Tuğcu’nun da doktora öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

VERİ GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE ATILDI

Üniversitedeki data güvenliği ve bilgi süreç güvenliğini tehlikeye sokan bu hareketlerle ilgili idare soruşturma başlattı. Olayın savcılığa intikal ettirileceği ve siber cürümler kapsamında süreç yapılacağı öğrenildi.

Geçmişteki kirli münasebetler ve hukuksuz uygulamaların ortaya çıkmasından korktukları için Boğaziçi idaresinin bilgi süreçte gerçekleştirdiği çalışmaları ferdî verilen ihlali ve gibisi temelsiz suçlamalarla karalamaya çalışanlar, bilgi süreç maillerine sızıp bilgi güvenliğini ihlal etmesi akıllarda soru işareti bıraktı.

USÜLSÜZ İHALELERİ DEŞİFRE OLMUŞTU

Bilgi süreç merkezini basarak kurum içi evrakları gasp ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan Tuna Tuğcu ve 3 akademisyen, 2016 yılında babası üzerinden kurtuğu firması ile okuldan 20 bin dolarlık ihale aldığı ortaya çıktı. Bugünkü pahası ile 1 milyonun üzerinde kıymeti olan ihaleler ‘usulsüz’ bir biçimde gerçekleştirildi.

Bilgisayar Kısım Lideri Cem Ersoy’un da imzasının bulunduğu yöntemsiz alımın, direkt temin yolu ile yapıldığı ve bu metot ile öğretim vazifelisi Tuna Tuğcu’nun şirketine peşkeş çekildiği öğrenildi. Daha sonra Tuna Tuğcu ve öteki 3 akademisyen vazifelerinden uzaklaştırıldı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*