Bakan Kasapoğlu: Tüm İslam alemine yakışır bir formda gerçekleştireceğiz

Konya Büyükşehir Belediye Stadı’nda düzenlenen açılış merasiminde konuşan Bakan Kasapoğlu, Konya’da değerli bir tertibe imza attıklarını belirtti.

Sporun çok kıymetli manaları olduğunu lisana getiren Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“İnşallah yalnızca kentimize ve ülkemize değil, tüm İslam alemine yaraşır bir tertibe imza atacağız. Biliyoruz ki memleketler arası spor tertiplerinin yalnızca sportif aktiflik olmaktan öte manaları var. Sporun birleştirici gücü bu türlü tertiplerde daha fazla ön plana çıkıyor. Ülkelerimiz ortasında bağın ve kardeşliğin gelişmesine vesile oluyor. Çünkü yeryüzü bugün barış ve iyiliğe, selamete, kardeşçe birbirinin hukukunu müdafaaya hasrettir. Aşk ve sevginin vatanı, müsamahanın temsilcisi Hazreti Mevlana’nın kenti Konya’dan bir kere daha duyurmak isteriz ki hayat dini olan İslam, barış ve iyilik ile eş manalıdır. Oyunlar da ilhamını ve ışığını İslam’ın bu barış ve kardeşliğe davet eden üniversal kutlu davetinden almaktadır. “

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde değerli bir spor ihtilaline imza attıklarını ve binlerce tesisin üretimini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kasapoğlu, “Ülke olarak son 20 senede hem sportif başarılarımız ve elde ettiğimiz madalyalar arttı hem de ülkemiz tüm branşlar için talep edilen bir spor ülkesi haline geldi. Her yıl 200’e yakın milletlerarası spor tertibine muvaffakiyetle konut sahipliği yapıyoruz. Bu tertiplerin en değerlilerinden biri olan 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış seremonisi coşkusunu 56 ülkeden gelen konuğumuzla, Konya’mızda buluşturuyor olmak, sahiden bizim için büyük bir ayrıcalık. Oyunların İslam ülkelerinin spordaki varlığını ortaya koymanın kıymetli bir vesilesi olduğunun şuurundayız ve bu anlayışla oyunların saygınlığını güçlendirmeyi, çıtasını daha da üst taşımayı maksat edindik.” sözlerini kullandı.

Kasapoğlu, oyunları düzenlemek için de büyük bir çaba ve heyecanla çalıştıklarını anlatarak, “Hem oyunlar boyunca kullanılacak hem de oyunlardan sonra ülkemiz ve dünya atletlerine hizmet edecek süper yapıtları Konya’mıza ve ülkemize kazandırdık. Tüm dünyaya İslam ülkelerinin sportif tertipler alanındaki yetkinliğini gösterebilmenin gururunu yaşamaktayız. İnşallah tüm bu çabaların sonucunda Konya 2021, unutulmayacak bir spor şöleni olacak. Dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelen siz bedelli konuklarımız, inşallah ömür uzunluğu memnunlukla anacağınız anılarla ülkemizden ayrılacaksınız.” diye konuştu.

Kasapoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Buradan, oyunların hazırlıklarını başından sonuna kadar yakından takip eden, ilgisini takviyesini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. İslam İşbirliği Teşkilatımıza, İslami Dayanışma Spor Federasyonuna, milletlerarası spor federasyonlarına teşekkür ediyorum. İştirakçi 56 ülkeye, atletlerimize, antrenörlere, teknik takımlara ve tüm basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Konya halkına ve misyonlu 2000 istekli gence de teşekkür eden Kasapoğlu, “Bu aktifliğin insanlığa iletisi sevgidir, merhamettir, şefkattir, dayanışmadır. Allah dirlik ve sistemimizi, kardeşlik hukukumuzu, sevgi ve merhametimizi daim kılsın ve kalplerimizi adaletten, merhametten, sevgiden ayırmasın. Bu vesileyle bir sefer daha Konya 2021 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın güzel, uğurlu olmasını diliyorum.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*