Alevi örgütlerinden, Erdoğan’a Hacı Bektaş Veli daveti

Alevi örgütleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Hacı Bektaş Veli Dergâhı’na yapacağı ziyarete ait davette bulundu.

ANKA’nın haberine nazaran Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 13 Ağustos’ta Hacı Bektaş Veli Dergâhını ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bugün ortak bir açıklamayla ‘ziyareti iptal etme’ daveti yaptı. Alevi örgütlerinin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

DERGAHLARIMIZI, CEMEVLERİMİZİ TANIMAYAN…: 30 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da cemevlerimize yönelik taarruzlar ile başlayan süreç, boyut değiştirerek devam etmektedir. Taarruzun art planı aydınlatılmadan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Dergâhımıza yaptığı ziyaret, Alevi kamuoyunda ve genel kamuoyunda önemli tartışmalara yol açmıştır.

Dergâhlarımızı, cemevlerimizi tanımayan ve anayasal teminat altına almamakta direnen, Alevilerin taleplerine kulaklarını kapatan, ayrımcı ve ayrıştırıcı siyasetlerini ısrarla sürdüren AKP hükümetinin başında bulunan Cumhurbaşkanı’nın artık de Alevilerin Hünkarı Hacı Bektaş Veli Dergâhımızı 13 Ağustos 2022 tarihinde ziyaret edeceği açıklanmıştır.

GELENEKSEL HALE GETİRDİĞİMİZ ANMAYA ALTERNATİF KABUL ETMEYİZ: Hüseyin Gazi Dergâhında Alevilerin bedellerini hiçe sayan, Hünkar’ın portresine bile tahammül edemeyen ve yalnızca pirlerimizin, analarımızın, babalarımızın oturabileceği posta oturan Sayın Cumhurbaşkanı’nın artık de Alevilerin klasik hale getirdiği ve tarihleri değişmeyen anma aktifliklerine alternatif bir aktiflik koyması kabul edilemez bir durumdur.

ÇOK İSTİYORLARSA 59. ANMA ETKİNLİĞİMİZE KATILIR: Bu açıdan bu ziyareti de Hüseyin Gazi Dergâhı ziyaretinde olduğu üzere samimi bulmuyoruz. Yol yakınken kararından dönmesini istiyoruz. Çok istiyorlarsa her yıl 16-17 Ağustos tarihlerinde Hacı Bektaş Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen ve bu yıl ‘59. Ulusal ve 33. Memleketler arası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’ kapsamında yapılacak resmi protokol merasimine katılabilirler. Bu anmaya gelirken de başta dergâhlarımızın Alevilere evresini içeren kararı ve lisana getirdiğimiz taleplerimizin somut tahlilleri ile gelmelerini talep ediyoruz.

16 AĞUSTOS’TA ‘DERGÂHIMIZI İSTİYORUZ’ YÜRÜYÜŞÜ: Alevi kurumları olarak, son süreçte yaşanan gelişmelerle birlikte, bakanlığın gençlik ve Kerbela projelerini de görüşeceğimiz inanılmaz bir toplantı kararı aldık. Bu açıdan bütün Alevi kurumlarımızı, 15 Ağustos 2022 tarihinde saat 15:00’te Hacı Bektaş’ta harika toplantıya çağırıyoruz. 16 Ağustos saat 11:00’de üç koldan ‘Dergâhımızı İstiyoruz’ şiarıyla yapacağımız yürüyüşümüze tüm canlarımızı bekliyoruz. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*