ABD’de pilotu rahatsızlanan uçağı yolcu indirdi

ABD’nin Florida eyaletinde uçuş esnasında pilot rahatsızlandı ve ismi açıklanmayan bir yolcu, hava trafik denetimindeki bir vazifelinin yardımıyla 14 yolcu kapasiteli Cessna 208 Caravan tipi uçağı başarılı bir biçimde Palm Beach Milletlerarası Havalimanı’na indirdi.

CNN International, o anlarda yolcuyla vazifeli ortasındaki konuşmaları paylaştı.

Ses kayıtlarına nazaran, inişe yaklaşık 112 kilometre kala denetimi ele alan kimliği bilinmeyen yolcu, “Burada önemli bir durumum var. Pilotum rahatsızlandı ve uçağı nasıl uçuracağımı bilmiyorum” dedi. Daha sonra bir hava trafik kontrolörü, yolcuya uçağı indirebilmesi için gerekli talimatları vermeye başladı.

Sputnik’teki habere nazaran kayıtlarda, hava trafik kontrolörünün yolcuya “Kanatları düz tutmaya çalış ve alçalmaya başlayabilecek misiniz, bir bakın. Denetimlerini ileri itin ve çok yavaş bir süratte alçalın. Kıyısı kuzeye ya da güneye hakikat takip etmeye çalışın. Yerinizi bulmaya çalışıyoruz” dediği duyuluyor.

Bunun akabinde yolcu havalimanına ulaşarak uçağı başarılı bir formda indirirken misyonlu, “Yeni pilotu tebrik ederim” dedi.

‘BU HARİKULADE BİR ŞEY’

Öbür bir kule operatörünün de şaşkınlıkla öbür uçaklara neler yaşandığını anlattığı duyuldu. Kayıtlara nazaran operatör, Kuzey Karolina’ya gitmek için bekleyen bir Amerikan Havayolları pilotuna “Yolcunun uçağı muvaffakiyetle indirdiğini görebiliyor musunuz? Bu dayanılmaz bir şey” diyor ve pilot da operatöre “Yolcunun uçağı indirdiğini mi söyledin? Aman Yaradanım. Bu olağanüstü bir iş” biçiminde karşılık veriyor.

Havacılık uzmanı John Nance, “Uçuş tecrübesi olmayan bir kişinin Cessna Caravan uçaklarından birini indirdiğini birinci defa duydum” tabirlerini kullandı.

ABD Federal Havacılık Yönetimi, uçakta iki kişinin bulunduğunu ve pilotun sıhhat durumunun araştırıldığını bildirdi. FAA olaya ait soruşturma başlattı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*