ABD Rus hackerın peşinde: Bilgi verene 10 milyon dolar ödül verilecek

ABD Rus hackerın peşinde: Bilgi verene 10 milyon dolar ödül verilecek
ABD Rus hackerın peşinde: Bilgi verene 10 milyon dolar ödül verilecek

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminde bir aylık bir zaman dilimi geride kalırken orduların yanı sıra siber korsanlar da sanal ortamda savaş yürütüyor.

Bu savaşın hedefindeki ülkelerden biri de ABD.

Rus siber korsanlarla başı belada olan ülkede Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.

KONUMUNU YADA KİMLİĞİNİ BİLENLERE ÖDÜL

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus asıllı bilgisayar korsanı Evgeny Viktorovich Gladkikh hakkında bilgi verenlere 10 milyon dolara kadar ödül vereceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı Adalet için Ödül (RFJ) programı kapsamında Rus asıllı bilgisayar korsanı Evgeny Viktorovich Gladkikh hakkında bilgi sağlayanlara ödül veriyor.” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Gladkikh’in, yabancı bir hükümetin talimatıyla veya kontrolü altında hareket ettiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

ABD'nin aradığı Rus hacker: Bilgi verene 10 milyon dolar ödül verilecek

“Gladkikh’in kimliğine veya konumuna yönelik bilgiler için 10 milyon dolara kadar ödül sunuyoruz. Gladkikh, ABD kritik altyapılarına karşı siber faaliyetleri de kapsayan Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası’nın ihlaline yardım veya yataklık ediyor.”

DAHA ÖNCE RUS KİMYA SANAYİİNDE ÇALIŞMIŞ

Gladkikh’in Mayıs ve Eylül 2017 arasında, Rusya Savunma Bakanlığının önde gelen araştırma kuruluşu Kimya ve Mekanik Merkezi Bilimsel Araştırma Enstitüsünde bilgisayar programcısı olduğu belirtilen açıklamada, Gladkikh’in ortaklarıyla birlikte ABD dışındaki bir petrol rafinerisinin sistemlerine siber saldırı düzenlediği ve güvenlik sistemlerini işlevsizleştiren kötü amaçlı yazılımlar kurduğu iddia edildi.

Açıklamada, zanlının 2018’de de iki kez bir ABD şirketine ait olan ülkedeki rafinerilere erişmeye çalıştığı ancak başarılı olamadığı iddiasına yer verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*