AB, Putin’i enerjiyi silah olarak kullanmakla suçladı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından Avrupa’da yaşanan güç krizine ait paylaşımlarda bulundu.

“Putin, arzı keserek ve güç piyasalarımızı manipüle ederek enerjiyi bir silah olarak kullanıyor” diyen von der Leyen, Putin’in başarısız olacağını ve Avrupa’nın galip geleceğini belirtti.

Von der Leyen, AB Komitesi’nin fakir haneleri ve işletmeleri yüksek güç fiyatlarına karşı korumak için çeşitli teklifler hazırladığına dikkati çekerek, tekliflerinin, tepe vakitlerde elektrik talebini azaltmayı, Rusya’dan boru çizgisiyle gelen doğal gaza tavan fiyat uygulamayı, güç bölümünden sağlanacak gelirlerle tüketiciler ve işletmelerin desteklenmesini ve dalgalanma nedeniyle likidite meseleleri yaşayan elektrik üreticilerine yardım sağlanmasını hedefleyeceğini belirtti.

Rusya’nın Avrupa’ya Kuzey Akım boru sınırından doğalgaz akışını süresiz durdurduğunu açıklamasının akabinde Avrupa’da gaz fiyatları süratle yükseldi.

AB üyesi ülkelerin güç bakanları süratle artan elektrik ve doğalgaz fiyatlarına karşı atılacak adımları belirlemek üzere 9 Eylül’de Brüksel’de harika toplantı yapacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*