8 vilayette sağanak! Denizle kara birleşti, araçlar selde sürüklendi…

Meteoroloji ve AFAD’dan gelen ikazların akabinde 8 vilayette tesirli olan sağanak ve sel hayatı adeta felç etti. Karayla denizi birleştiren sel suları arabaları sürükledi, konut ve işyerini harabeye çevirdi.

Birçok vilayette tesirli olan sağanak yağış felaketi de beraberinde getirdi. Bursa’da öğlenden sonra tesirli olmaya başlayan fırtına, hayatı olumsuz etkiledi.

Yaklaşık yarım saat süren fırtınanın ardından yağan dolu, sıkıntı anlar yaşattı. İstanbul-Bursa-İzmir yolunun Karacabey mevkisinde dolu nedeniyle şoförler, araçlarıyla ilerlemekte zahmet çekti.

Bazı şoförler, bu anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Dolu sonrası tesirli olan sağanakla yollarda su birikintileri oluştu, trafik durma noktasına geldi.

OTOBÜS TERMİNALİNİN SUNDURMASI ARAÇLARIN ÜZERİNE DÜŞTÜ

Nilüfer ilçesine bağlı Hasanağa, Başköy ve Görükle mahallelerini de sağanakla birlikte fırtına vurdu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde ağaç devrildi, Mudanya ilçesinde ise yollar göle döndü.

Park halindeki araçlar, sular içinde kaldı. Fırtına nedeniyle Bursa Kentler Ortası Otobüs Terminali’nin sundurması, uçarak park halindeki araçların üzerine düşerken, hasara yol açtı. Osmangazi ilçesi İstanbul yolu üzerindeki mahalleler de sağanaktan etkilendi.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgilere nazaran, bölgeye 15 dakikada 27 kilo yağış düştü.

ARAÇLAR SÜRÜKLENDİ, KONUT VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Akşam saatlerinde tesirli olan sağanak da hayatı olumsuz etkiledi. Mudanya ilçesine 1 saat içinde metrekareye 21 kilogram yağmur düştü. Birçok noktada taşkınlar olurken, çok sayıda araç da sele kapılarak sürüklendi.

Bazı konut ve iş yerlerinin giriş katlarını ise su bastı. Araçların sele kapıldığı anlar, etraftakiler tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

AİLE SEL SULARINDAN SON ANDA KURTARILDI

Mudanya ilçesi Halitpaşa Mahallesi’nde ağır yapılaşma sebebiyle sel suları gidecek yol bulamadı. Ana arterler sel sularıyla önüne ne kattıysa sürükledi. Dağdan gelen sel suları bir minibüsteki 4 kişilik aileye güç anlar yaşattı. Minibüs bir ağaca yaslandı. İçindekiler de etraftaki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.

O anları apartmanın balkonundan çeken bir bayan da “Allah’ım sen koru” diye dua etti. Ana caddenin sel sularıyla kaplanması Bursa’da facia yaşanmadan atlatılan afetin boyutunu gözler önüne serdi.

DERE TAŞTI, ARAÇLAR SEL SULARINDA SÜRÜKLENDİ

Yarım metreyi aşan sel suları nedeniyle meskenlerin giriş katları ile iş yerlerini su bastı. Park halindeki çok sayıda araç sel sularına kapılırken, sürüklenen ağaç kolları ve molozlar nedeniyle yollar kapandı.

Park halindeki aracı sel suları altında kalan Berna Ketudağ Korkmaz, “Bu kırmızı araç benim aracım ve şu anda aracı çıkartamıyoruz, motorun içine kadar çamur dolmuş durumda dedi. Giriş kattaki meskenini su basan Begüm Öztekin, “Duvarın altından nasıl içeri girebiliyor anlamıyorum. Evvelki selde de bu türlü olmuştu. Bu sefer daha berbat oldu. Ben bu türlü bir şey hiç görmedim” diye konuştu.

ARAÇLAR DENİZE SÜRÜKLENDİ

Trilye, Kumyaka ve Güzelyalı mahallelerinde de sağanak yağış tesirli oldu. Trilye ve Kumyakada sel suları nedeniyle araçlar denize sürüklendi. Bölgeye önlem hedefli, sıhhat, itfaiye ve AFAD takımları sevk edildi. Bursa Valisi Yakup Canbolat da ilçeye giderek incelemelerde bulundu.

İlk müdahalelerin akabinde hasar tespit çalışmalarının başladığını söyleyen Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz, “Geçmiş olsun bütün Mudanyamıza. Çok büyük bir felaket yaşadık. Şu anda Mudanyada yağış durmuş vaziyette ancak maddi hasarlar büyük. Onları telafi etmeye çalışıyoruz. Ana arterlerdeki düşünceler bittikten sonra, nokta nokta, site site, daire daire bütün hemşehrilerimize takviye olmaya çalışacağız” dedi.

İSTİNAT DUVARI ÇÖKEN 2 BİNA TAHLİYE EDİLDİ

Halitpaşa Mahallesinde istinat duvarı çöken 2 binanın tahliye edildiğini söyleyen Türkyılmaz, “2 binanın boşaltılması sağlanıyor şu anda. İstinat duvarının çökmesi ve devam etmesinden ötürü. Tehlike arz etmesin diye sitenin iki bloğu boşaltılmak üzere. En çok etkilenen Halitpaşa Mahallesi. Karanlık Dere, Gökdere üstü kapatılmış. Çabucak de yanlarına kaçak yapılar yapılmış geçmiş devirden gelen. İmar affından faydalanmışlar. Su ana yatağından gidemeyince en kısa yoldan üst çıkıp, önüne ne geliyorsa götürüyor. Yaşadığımız olay da bu açıkçası. Yağış anında müdahale etme talihimiz dahi yoktu. Öylesine bir yağış ki. Yağış değil artık dökülüyordu, üstten su dökülüyordu” diye konuştu.

PANİK ANLARI KAMERADA

Bursa’da sağanak yağış nedeniyle Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin çatısının çökme anı cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. İmgelere çatının çökme anı ve terminalin içerisinde bulunanların panik halinde kaçtıkları anlar yansıdı.

İSTANBUL

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ihtarlarının akabinde sabah saatlerinde sağanak yağış ve fırtına İstanbul Karaburun açıklarında tesirli oldu. İstanbul Karaburun açıklarında hortum çıktı. Hortum cep telefonu kamerası ile saniye saniye görüntülendi.

BOLU

Bolu Dağı’nda sis ve sağanak nedeniyle görüş aralığı yer yer 30 metreye kadar düştü.

Bölgede öğlenden sonra başlayan ve tesirini artırarak devam eden sis sebebiyle D-100 kara yolunun Karanlıkdere, Bakacak, Sarıçökek, Bıçkıyanı ve Elmalık kısımlarında ulaşımda aksamalar meydana geliyor.

Sürücüler güzergahta denetimli seyrederken, bölgede vakit zaman sağanak da tesirli oluyor. Sis ve sağanak yüzünden görüş arası yer yer 30 metreye kadar düşüyor.

Karayolları ve trafik takımları şoförlerin bölgede dikkatli seyretmelerini, trafik işaret ve işaretçilerine uymalarını istedi.

MANİSA

Manisa’nın Akhisar ilçesinde tesirli olan sağanak ve dolu, su baskınlarına yol açtı, tarım alanları ziyan gördü.

İlçe merkezinde Hürriyet, Hacıishak ve Atatürk mahalleleri, kırsaldaki Kapaklı ve Kayalıoğlu mahalleleriyle organize sanayi bölgesi etrafında rüzgarla birlikte tesirli olan sağanak, bir mühlet sonra dolu yağışına dönüştü.

Yağış nedeniyle trafikte aksamalar meydana geldi, birtakım cadde, sokak, konut ve iş yerlerini su bastı. Pek çok şoför dolu yağışından korunmak için araçlarıyla akaryakıt istasyonlarına ya da üstü kapalı alanlara sığındı.

Dolu nedeniyle birinci belirlemelere nazaran bilhassa meyve devrinde olan zeytin ağaçları ve stantta kurutulmaya bırakılan üzümlerde hasar oluştu.

TEKİRDAĞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ihtarlarından sonra Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde dolu yağışı tesirli oldu. Yaklaşık 5 dakika süren dolu yağışı, yerine sağanak yağışa bıraktı. Yağmura hazırlıksız yakalanan kimi vatandaşlar duvar tabanlarında ve tentenin altında yağmurun geçmesini beklerken, kimi vatandaşlar da kaçacak yer aradı. Şiddetli yağış sebebiyle trafikteki şoförlerde ilerlemekte zahmet çekti.

İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde tesirli olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Kıyı kesitinde cadde üzerindeki iş yerlerini su bastı, araçlar su içinde kaldı. Atatürk Caddesi ile kıyıdaki Sevgi Yolu göle döndü. Esnaf ve belediye takımları, iş yerlerine dolan suyun tahliyesi için çalışma yaptı. Sağanak sırasında tesirli olan şiddetli rüzgar nedeniyle de birtakım ağaçlar devrildi.

KÜTAHYA

Domaniç’te tesirli olan sağanak, günlük ömrü olumsuz etkiledi. Cadde ve sokaklar sularla dolarken, araç şoförleri trafikte sıkıntı anlar yaşadı. İlçe merkezinde ise birtakım mesken ve iş yerlerini su bastı.

İş yerini su basan Salih Turan, “Yağmur birden bastırınca dükkanın masraflarından su gelmeye başladı ve art tarafa birikti. Burası taşınca kazan dairemiz suyla doldu. Şu anda temizlemeye çalışıyoruz dedi. Domaniç Belediyesi grupları de etkilenen bölgelerde su tahliyesi yaptı.

KOCAELİ

Kocaeli’nde bir anda tesirini gösteren sağanak yağış yolları göle çevirdi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan şiddetli yağış ikazının akabinde Kocaeli’de akşam saatlerinde sağanak tesirli oldu.

Aniden bastıran sağanak yağış, kentin pek çok noktasında hayatı olumsuz etkiledi. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar yağmurdan ötürü kaçacak yer aradı. Birtakım cadde ve sokaklarda bir anda yağmur sularının dolması nedeniyle trafik yavaşladı, araçlar mahsur kaldı.

BİLECİK

Bilecik’te hava sıcaklığı 20 dereceye düşerken ansızın bastıran dolu ve sağanak yağış, günlük hayatı olumsuz etkiledi. Yağış sonrasında cadde ve sokaklarda biriken sular nedeniyle şoförler trafikte ilerlemekte güç anlar yaşadı.

Bilecik Belediyesi grupları yağmurun tesirli olduğu sokaklarda su tahliyesi çalışmalarına başladı. Dolu yağışının arkasında bir çok şoför aracında oluşan hasarı incelerken, dolu yağışının kimi ekili alanlara ziyan verdiği belirtildi.

Meteoroloji datalarına nazaran sağanak yağışların aralıklarla sürmesi bekleniyor. Bölge İddia ve Erken İkaz Merkezi’nden yapılan açıklamada, yağışlara karşı dikkatli olunması konusunda ihtar yapılarak, “Kuvvetli yağışlar beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*