56 HES’in heyeti olduğu Trabzon’da içme suyu kıtlığı: Yağmurda su yok!

Çevre örgütlerinin ve bölge halkının tüm itirazlarına karşın adım başı hidro elektrik santral (HES) kurulan Trabzon’da içme suyu sorunu yaşanıyor. Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, içme suyu sorunun nedenini iklim krizine bağlarken, yurdun en fazla yağış alan vilayetlerinden olan Trabzon’a kuraklığa karşı 18 yapay gölet kurulacağını belirtti. Yapay göletler Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) işbirliğinde yapılacak.

Trabzon’a, yılda ortalama metrekare başına 850 kilogram yağış düşüyor. Lakin düşük elektrik üretim kapasitesine karşın neredeyse her dereye HES kurulmuş durumda. Trabzon’da şu anda heyeti 56 HES bulunuyor. Üretim kademesindeki HES sayısı ise 3. Bunun yanı sıra imali planlanan 9 HES projesi bulunuyor. 

SORUMLU HES’LER DEĞİL YURTTAŞMIŞ

Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu ise içme suyu probleminin nedeni olarak iklim krizini gösterdi. Zorluoğlu yaptığı konuşmada “Suyun kesinlikle çok dikkatli kullanılması, bir damlasının bile ziyan edilmemesi gerekiyor” dedi. Zorluoğlu kuraklıkla uğraşa karşı derelerden su alınmasının mümkün olmadığını aktararak “Aksi takdirde derelerden su aldığımız surece bu kuraklıklarla ve bunların olumsuz tesirleriyle uğraş etmek mümkün olmayacak. Biz gölet sistemine inşallah geçiyoruz. 2-3 sene içerisinde tamamlayıp kentimizi bu manada da desteklemiş olacağız. Elbette temel mevzu, insan ögesi. Suyun kesinlikle ve kesinlikle çok dikkatli bir halde kullanılması, bir damlasının bile ziyan edilmemesi gerekiyor. İsraf edilmemesi gerekiyor” diye konuştu.  

METEOROLOJİ YAĞIŞLARIN ARTTIĞINI BELİRTİYOR

Zorluoğlu, iklim krizini münasebet gösterse de Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü bilgileri kuraklık olduğu argümanlarını çürütüyor. Datalara nazaran Karadeniz’de bu yıl yağış oranında artış kelam konusu. Datalarda yağış oranında olağana nazaran yüzde 10, geçen yıla nazaran ise yüzde 25 artış olduğu belirtildi. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*