5 yaş altı çocuklar tehlikede! Yeni salgın patlak verdi

Dünya, koronavirüs (Kovid-19) ve Maymun Çiçeği salgınlarıyla savaşırken Hindistan’dan yeni bir salgın alarmı geldi. Hindistan’da son derece bulaşıcı bir virüsün çocuklar ortasında yayıldığı bildiriliyor.

‘Domates gribi olarak’ bilinen hastalıkta birinci hadise 6 Mayıs tarihinde kayıtlara geçti. Hastalık şimdiye kadarki datalara bakıldığında yaş aralığı gözetiyor. 6 Mayıs’tan bu yana tespit edilen olayların tamamı çocuklar.

TEHLİKE ÇANLARI ÇALDI

Hindistan’ın Kerala ve Odisha eyaletlerinde tespit edilen ‘domates gribi’ nedeniyle tabipler tehlike çanlarını çaldı. Yaygın ismiyle ‘domates gribi’nin belirtileri el, ayak ve ağızlarda görülüyor.

5 YAŞIN ALTINDA ONLARCA ÇOCUĞA BULAŞTI

Lancet mecmuasına nazaran birinci olarak 6 Mayıs’ta Kerala eyaletindeki Kollam kentinde rapor edilen hastalık şimdiye dek 82 çocuğa bulaştı. Mecmuada yer alan rapora nazaran çocukların hepsi 5 yaşın altında.

Lancet raporunda hastalıkla ilgili şu sözler yer alıyor:

“Kovid-19’un dördüncü dalgasının ortaya çıkması muhtemelliğine karşı uğraştığımız sırada Hindistan’da Kerala eyaletinde 5 yaşından küçük çocuklarda domates gribi yahut domates nezlesi olarak bilinen yeni bir virüs ortaya çıktı.”

DOMATES BOYUTUNDA

Bulaşıcı hastalığa bağırsak virüslerinin neden olduğu belirtiliyor. Bağışıklık sistemleri çoklukla virüsten korunacak kadar güçlü olduğu için hastalık yetişkinlerde nadiren görülüyor. Enfeksiyon, hastanın bedeninde beliren ve yavaş yavaş domates boyutuna ulaşan kırmızı, ağrılı kabarcıklar nedeniyle ‘domates gribi’ olarak isimlendiriliyor.

DOMATES GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELER?

Hastalığın belirtileri ortasında yüksek ateş, beden ağrısı, eklem şişmesi ve yorgunluk bulunuyor. Bu bakımdan chikungunya virüsü ile epeyce benzerlik gösteriyor. Öte yandan kimi hastalarda bildirilen başka belirtiler ise mide bulantısı, kusma, ishal, ateş, çok sıvı kaybı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*