29 gündür aralıksız bombalanıyor! Saldırıların ana hedefi haline gelen Mariupol’un son hali yürek yakıyor

29 gündür aralıksız bombalanıyor! Saldırıların ana hedefi haline gelen Mariupol'un son hali yürek yakıyor
29 gündür aralıksız bombalanıyor! Saldırıların ana hedefi haline gelen Mariupol'un son hali yürek yakıyor

Liman kenti Mariupol, Rusya’nın Odesa’ya ilerlemesi, Donbas bölgesiyle Ukrayna’nın diğer bölgeleri arasındaki bağlantıyı kesmesi için kritik önemde. Bu sebeple işgalin başından beri en sert çatışmaların yaşandığı şehir oldu. Birkaç haftadır Rus ordularının kuşattığı şehirde ısınma, su ve elektrik bulmak neredeyse imkansız.

Farklı bölgelerinden dumanların yükseldiği Mariupol hayalet şehri andırırken, Rusya ve Ukrayna askerleri arasındaki çatışmalar da devam ediyor. Hiçbir telefon şebekesinin çekmediği ve internetin çalışmadığı şehirde en az 100 bin kişi tahliyeler için insani koridorun açılmasını bekliyor. Yoğun top atışları ve bombardımana maruz kalan şehirde temel gıda besinlerinin de tükenmek üzere olduğu öğrenildi.

Yunan bakandan birebir destek

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikolaos Dendias’ın Mariupol’ü ziyaret ederek insani koridor açılmasına öncü olacağını belirtti. Zelenskiy, Dendias’ın insani koridorda birebir görev alacağını söyleyerek, “Avrupalı bürokratlar arasında Mariupol’da açılacak olan koridora birebir destek vererek oradaki insanlarımızı kurtarmaya ve insani yardımların ulaşmasına yardımcı olacak olan Yunanistan Dışişleri Bakanı’na teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*